Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kerevitin muhteşem dönüşü

Giriş Tarihi: 28.3.2015
Kerevitin muhteşem dönüşü
Eğirdir Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü bünyesine yapımı tamamlanan ve Avrupa'nın en büyüğü olduğu belirtilen tesis sayesinde kerevit ihracatının arttırılması hedefleniyor. Eğirdir Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürü Şakir Çınar, 'tatlı su ıstakozu' diye bilinen kerevitin 1985 yılına kadar Türkiye'den yapılan su ürünleri ihracatının üçte birini oluşturduğunu söyledi.

VEBA SIKINTISI VARDI
Çınar, 1985'te ilk olarak Işıklı Göl'de görülen 'Kerevit vebası' hastalığının zamanla Türkiye'deki diğer göllere de yayılması nedeniyle Eğirdir Gölü'nde 3 bin ton olan üretimin 10 tona kadar düştüğünü vurguladı. Bu durumun Türkiye'nin Avrupa'ya olan kerevit ihracatını azalttığını dile getiren Çınar, Türk kerevitinin Avrupa'da tekrar eski günlerine dönebilmesi için çalışmalar yapmaya karar verdiklerini anlattı.

TESİSİN AÇILIŞI YAKINDA
Çınar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) desteği ile 2 yıl önce Eğirdir Gölü yakınında kerevit kulaçkahanesi yapılmasına başlandığını, yakın zamanda resmi açılışının yapılacağını ifade etti. Çınar, tamamen Ar-Ge mantığı ile çalışan bir sistemde üretilen kerevitlerin yüzde 3'ünü Ar-Ge'de kullanıp, gerisini doğal ortama bırakacaklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kerevitin muhteşem dönüşü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN