Hacı savunması

Giriş Tarihi: 1.4.2015
Hacı savunması

Örgüt lideri olduğu iddiasıyla hakkında 42 suçlama ile dava açılan İbrahim Hakkı Pervane örgüt lideri değil hacı olduğunu ifade eti

Antalya'da 26'sı tutuklu 67 sanıklı, 30 müştekisi olan silahlı suç örgütü davası, 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Davanın ilk duruşmasında, hakkında 42 suçtan dava açılan tutuklu sanık İbrahim Hakkı Pervane savunmasını yaptı. Pervane, silahlı suç örgütü kurup yönetmediğini savundu. Kendisinin örgüt lideri değil hacı olduğunu kaydeden Pervane "Ben gerçekten genç yaşında hac farizasını yerine getirdim. Gerçekten hacıyım" dedi.

ZARAR ETTİM
İddianamede geçen yağma suçlarını kabul etmediğini belirten Pervane, İbrahim T'nin yapı malzemeleri deposundaki 4 milyon liralık malı yağmalayıp, burada çalışan kadınları işyerine kapatıp tehdit edip hürriyetini kısıtladığına dair suçlamaların da asılsız olduğunu savundu. Müteahhit Uğur Y'nin dairelerini ve araçlarını gasp etmediğini de savunan Pervane, sahibi olduğu fabrikada çıkan yangının kendisiyle bir ilgisi olmadığını iddia etti. Yangında 2.5 milyon lira tutarında hasar oluştuğunu, sigorta şirketinin ise bunun 1 milyon 950 bin lirasını karşıladığını söyleyen Pervane, bu yangından dolayı 550 bin liralık zararı olduğunu iddia etti.

4 KEZ HACCA GİTMİŞ
Lüks araçların ticaretini ve kiralamasını yapan tutuklu sanıklardan Mustafa Helvacıoğlu ise ifadesinde 'yağma yapmak, hürriyeti tahdit ve tefecilik' suçundan yargılandığı davada suçlamaları kabul etmedi. Davanın tutuklu sanıklarından Kadir Demirel de, kendisine isnat edilen yağma ve tefecilik suçunu işlemediğini söyledi. Kadir Demirel, "Ben hacıyım. Faize de karşı biriyim. Bankalara yatırdığım paralar için bile faiz almadım. Ben dört kez hacca gittim" diye konuştu. Sanıkların tahliye talebini reddeden mahkeme, müştekilerin ve tanıkların ifadelerini almak için duruşmayı erteledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Antalya'da geçtiğimiz yıl 2 Aralık tarihinde elebaşılığını İbrahim Hakkı Pervane'nin yaptığı öne sürülen suç örgütüne yönelik operasyon yapılmıştı. Antalya merkezli, Isparta ve Diyarbakır'daki adreslere yapılan eş zamanlı operasyonda 67 kişi gözaltına alındı. Silahlı suç örgütünün emlak, oto alım-satım adı altında tefecilik suçunu işlediği, borcunu zamanında ödeyemeyenlerin mal varlıklarının ise baskı ve tehdit kullanmak suretiyle nitelikli yağma yoluyla ellerinden aldığı, suç örgütü aleyhine ifade verenlere de baskı yapıldığı iddia edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hacı savunması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN