Kaleiçi'nde çiçek kokan dönüşüm

Antalya'da Tarihi Kaleiçi evlerinin balkonları sardunya ve begonvillerle süslenecek, sokaklara Antalya'nın kaybolan çiçek türleri dikilecek

Giriş Tarihi: 2.4.2015
Kaleiçi'nde çiçek kokan dönüşüm
Antalya'nın en önemli tarihi miraslarından Kaleiçi çiçek açacak. Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı Kaleiçi-Hıdırlık Sokak Kentsel Tasarım Projesi ile eski Kaleiçi yeniden yaşatılacak. Büyükşehir Belediyesi, Antalya Valiliği ve EXPO 2016 ile ortak yürütülen projeyle Hıdırlık Sokak'tan başlayarak, Mermerli Sokak ve eski Yanık Hastanesi'nin bulunduğu alanda Antalya'nın kaybolan çiçeklerinin Kaleiçi evlerinde yeniden açacağı, Hıdırlık Sokak'ta yer alan sınır duvarı üzerine alaturka kiremit harpuşta uygulaması yapılacağı, Hıdırlık Sokağı'nda uygun alanlara turunç dikileceği ve begonvil ve mor salkım sarıcıları ile sokağa bakan cephelerin süsleneceği ifade edildi.

ŞENLİKLER YAPILACAK
Evlerin duvarlarına ferforjeli ahşaptan saksılar asılarak, içlerine Antalya'nın kaybolan çiçek türlerinin dikileceği, pencere önlerinde binalardan bağımsız ahşap çiçeklikler konulacağı bildirildi. Projenin uygulanacağı Hıdırlık ve Mermerli sokaklarında ilkbahar ve sonbahar aylarında şenlikler yapılarak, söyleşiler ve sergiler düzenleneceği kaydedildi.

HASTANE PARK OLACAK

Eski Yanık Hastanesi'nin bulunduğu alanda yeni bir park ve meydan düzenlemesi yapılacağı da belirtilirken, 1200 metrekarelik alanda, yaşlı zeytin ağaçları anıt ağaç olarak kullanılacağı, belirtildi. Falezlerin de proje dahilinde bulunduğu, park alanında çıkılacak yürünebilir camla kaplı konsol üzerinde seyir terası oluşturulacağı ifade edildi. Park alanı içerisinde yapılacak efekt havuzunda da su sesi verilecek.

HAZİRAN'DA BİTİYOR

4 milyon 530 bin TL'lik bir bütçe ile ihalesi yapılan projenin Haziran ayında bitmesi planlanıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Proje ile Kanada'da yapılacak 'Communities in Bloom' proje yarışmasına 'Çiçek Açan Antalya' sloganıyla katılacak. Temmuz ayında bir heyetin Antalya'ya gelerek, proje alanında incelemelerde bulunacağı ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaleiçi'nde çiçek kokan dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN