CHP ön seçiminde işin rengi değişti

Giriş Tarihi: 3.4.2015
CHP ön seçiminde işin rengi değişti

CHP'nin ön seçimine yapılan itiraz sonucu adaylar Deniz Filiz ve Sultan Yeğen'in aldığı oylar eşitlenince, Kaş'ta bir AK Parti üyesine kullandırılan skandal oy, tartışmaya yeni boyut kattı

CHP'nin Antalya'da gerçekleştirdiği ön seçim, kullandırılan 'skandal' bir oy ile karmakarışık hale geldi. İlk ortaya çıktığında 'usulsüz' bir oy sıralamayı etkilemediği için seçimin iptaline gerekçe olarak görülmezken, merkezde yapılan bir itirazla işin rengi değişti.

OYLAR EŞİTLENDİ
İtiraz sonucu Muratpaşa İlçesi'nde 9 No'lu sandıkta oylar yeniden sayıldı. İlçe Seçim Kurulu Deniz Filiz'in 20 oyunun tutanaklara eksik yazıldığını tespit edince, 9. sıraya yerleşen Sultan Yeğen ile aldığı oylar eşitlendi. Daha önce sıralamayı etkilemediği için seçimin iptalini gerektirmeyen Kaş'taki 'skandal' oy şimdi sıralamayı etkiler hale geldi.

BAŞVURU GEREKİYOR

Hukukçular bu gibi durumlarda Seçim Kurulu'nun kendiliğinden harekete geçmediğini, seçimin iptalinin gerekip gerekmediğinin incelenmesi için taraflardan birinin itirazının gerektiğini bildirdi. CHP'de Sultan Yeğen veya Deniz Filiz'in Seçim Kurulu'na başvurması halinde ön seçimin iptaline kadar gidebilecek bir süreç yaşanacak.

FARKLI AÇIKLAMALAR
Öte yandan Kaş İlçesi'nde AK Parti üyesi Sibel Alboğa'ya ısrarla oy kullandırılması konusunda CHP kanadından farklı açıklamalar geldi. CHP İl Başkanı Semih Esen, Alboğa'nın CHP önseçiminde oy kullanmasının mümkün olmadığını söyledi. Esen, konuyla ilgili olarak Kaş İlçe Başkanı Mehmet Zorlu ile görüştüğünü ve olayı yakından takip ettiğini belirtti. Üye listelerinin YSK tarafından hazırlandığını vurgulayan Esen, bu durumun 'provokasyon' olduğunu öne sürdü.

CHP'YE ÜYE KAYDI VAR

CHP Kaş İlçe Başkanı Mehmet Zorlu ise akdenizhaberci.com'a yaptığı açıklamada, "Sibel hanım seçmen listesinde ismi bulunduğu için oy kullanmıştır. Kendisi AK Parti üyesi olabilir ama bizim kayıtlarımızda 2009 yılına ait üye olduğuna dair belge var. Yayınlamak isterseniz o belgeyi gönderebilirim" dedi.

DOĞRULANDI

Kaş Belediye Meclis Üyesi CHP'li Bahar Önal ise Alboğa'nın seçim bölgesine gelerek oy kullandığını doğruladığı açıklamasında, "Kendisine bir hakaret söz konusu değildir. Oradaki bütün partililer şahittir. Ben sadece AK Parti'de aktif görevler aldığını bildiğim Alboğa'nın bizim ön seçimimize katılarak oy kullanmasının doğru olmadığını söyledim ve bu şekilde bir tepki gösterdim. Bu olayın asıl sorumlusu, AK Partili Sibel Alboğa'yı oy kullandırmaya getiren İlçe Başkan Yardımcısı Şenay Şenses'tir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP ön seçiminde işin rengi değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN