Otistik çocukları için endişeyle yaşıyorlar

Giriş Tarihi: 3.4.2015
Otistik çocukları için endişeyle yaşıyorlar

İki otistik çocuğuna bakan anne ile 11 yıl sonra çocuk sahibi olan ancak otizm teşhisi konulan aile, "Bizden sonra çocuklarımıza kim bakacak" diye soruyor

Biri 17, diğeri 8 yaşındaki otistik 2 çocuğu bulunan 39 yaşındaki Fatma Kayran, 8 yıldır tek başına çocuklarını topluma kazandırma mücadelesi veriyor. Bartın'dan çocuklarının daha iyi eğitim alması için Antalya'ya yerleşen Kayran, 17 yaşındaki kızı ile 8 yaşındaki oğlunun eğitimi için mücadele veriyor. Çocuklarını Antalya Ramazan Hatice Savaş Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'ne gönderen Kayran, iyi eğitimle otistik olan bir çocuğun da kazanılabildiğini savunuyor. Mesleğinin sadece 'annelik' olduğunu söyleyen Kayran, otistik çocuk sahibi olan ailelerin hiçbir zaman mücadeleden kaçmamalarını önerdi.

BİZDEN SONRA NE OLACAK?
Edirne'nin Keşan İlçesi'nde yaşayan Gönül-Yılmaz Yüksel çifti de 9 yıl önce otizm ile tanışan bir aile. 4 defa hamile kalan ancak bebeklerini düşüren Gönül Yüksel, 11 yıl sonra Tolga'yı dünyaya getirdi ancak otizm teşhisi konulunca tedavi ve eğitim süreci başladı. Antalya'ya yerleşen çift kendileri için zorlu bir 9 yıl geçirdiklerini, zaman zaman etrafındaki insanlardan uzaklaşmak zorunda kaldıklarını söyledi. Kendisine zarar vermemesi için evin pencerelerine demir parmaklık taktıran aile, en büyük kaygılarının kendilerine bir şey olduğunda çocuklarına kimin bakacağı olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otistik çocukları için endişeyle yaşıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN