Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin yaşamaya değer yerleri belirlendi

Giriş Tarihi: 3.4.2015
Türkiye'nin yaşamaya değer yerleri belirlendi

Türkiye'de 62 ili kapsayan çalışma ile yaşamaya değer kentler belirlendi. Antalya ikinci kategoride yer alabildi

Gayrimenkul veri şirketi Reidin'in 62 ili kapsayan çalışması ile Türkiye'de yaşanabilirlik, refah düzeyi ve eğitim seviyesi bakımından en iyi iller belirlendi. Reidin Kıdemli Analisti Orhan Vatandaş il, ilçe ve mahallelerin yaşanabilirlik düzeylerini ortaya koymak amacıyla hazırladıkları Sosyoekonomik Derecelendirme (SED) raporuna ilişkin bilgi verdi. Vatandaş, şunları kaydetti:

KULLANILAN KRİTERLER
"Her bölgedeki refah düzeyi için satış ve kira değerleri; yaşanabilirlik için nüfus, konut yoğunluğu, mağaza sayıları, raylı toplu taşıma sistemleri, sağlık kurumu sayıları, yaşam memnuniyeti verileri, hastanelerdeki yatak sayıları, aile hekimi başına düşen nüfus, 112 Acil Servis istasyonu başına düşen nüfus, ambulans başına düşen nüfus, toplam suç miktarları, hanehalkı sayıları, havadaki partiküler madde yoğunlukları; kültürel düzey için ise eğitim düzeyleri, eğitim süreleri, tarihi ve turistik yerlerin yoğunluğu kullanılmaktadır."

Antalya A DERECE ALDI

SED raporuna göre, 62 ilde gerçekleştirilen çalışmada, ilçe ve mahalleler A+, A, A-, B+, B, B-, C+, C, C- olarak derecelendirildi. Çalışmada İstanbul, Ankara, İzmir ve Muğla A+ iller olarak öne çıkarken, Antalya, Sinop, Eskişehir, Edirne, Balıkesir gibi iller A derecesine sahip illerden bazıları oldu. Reidin SED çalışması mahalleler için incelendiğinde, İstanbul dışından A+ dereceye sahip mahallenin olmadığı dikkati çekti. Bu durumun, sıralama bakımından zirvede yer alan Etiler, Bebek, Arnavutköy ve İstinye gibi mahallelerin Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bir sosyoekonomik dereceye sahip olmasından kaynaklandığı belirlendi.

FENER ÖNE ÇIKTI
Yaklaşık 1100 mahalle içinden kendilerine üst sıralarda yer bulan, A ve A- derecelerine sahip mahalleler arasında, Antalya'dan Fener, Muğla'dan Bodrum, Ortakent ve Camiavlu, Eskişehir'den Eskibağlar ve Yenibağlar, İzmir'den Mavişehir ve Alsancak, Ankara'dan ise Mutlukent, Bahçelievler, Emek ve Ahmet Taner Kışlalı gibi mahalleler öne çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin yaşamaya değer yerleri belirlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN