Falezler gözaltında

Giriş Tarihi: 5.4.2015
Falezler gözaltında

Antalya'nın doğa harikası falezler için koruma-kullanma esasları belirleniyor. Bu süreçte falezlerde çivi çakılmasına izin verilmiyor

Antalya'nın en önemli simgelerinden olan doğa harikası falezler Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gözetim altına alındı. Falezler için Antalya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından koruma-kullanma esaslarının belirlenmesine yönelik çalışmalar yürütülüyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi bölgenin geri sahasını da içerecek 5 binlik Nazım İmar Planı kararlarıyla ilgili çalışma gerçekleştiriyor. Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bedrettin Taşkesen, bölge üzerinde bulunan uygunsuz yapıların da yeniden ele alınacağı ifade ederek, "Bugünün şartlarında falezlere kimse bir çivi bile çakamaz" dedi. Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu da doğa harikası falezlerin yapılaşma ve benzeri durumlardan zarar görmemesi için 24 saat gözetim altına aldı. Falezlerde kimsenin izinsiz bir şey yapamayacağı belirtilirken, kayalıklarda bulunan derme çatma malzemelerin de kaldırılması istendi. Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bedrettin Taşkesen, "Burası Doğal SİT alanı. Koruma altında. Plansız programsız, Koruma Kurulu karırı olmadan kimse kafasına göre bir şey yapamaz" diye konuştu.

PLATFORMLAR DURDURULDU

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın seçim vaatleri arasında bulunan 'Falezlerden Denize Giriş Noktası Projesi' ile Konserve Koyu girişinden başlayarak falezlerden denize 7 adet giriş noktası belirleyip hazırlattığı projeyi Bakanlık onayına sunmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, yapılan değerlendirme sonrası falezlerden denize iniş noktalarına ilişkin çalışmalarla ilgili olarak koruma-kullanma esaslarının belirlenmesi ve nazım imar planı kararlarıyla ilgili çalışma bitmeden projeye onay verilemeyeceğini bildirerek kararı Muratpaşa Belediyesi'ne iletmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Falezler gözaltında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN