Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneşe rekor teklif

Antalya ve Burdur'da güneş enerjisi tesisleri için açılan yarışmaya rekor teklif geldi. İki şehirde santraller için 6 firma önlisans aldı

Giriş Tarihi: 14.4.2015
Güneşe rekor teklif
Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'nin (TEİAŞ) güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak için düzenlediği yarışmanın sonuçları belli oldu. Türkiye genelinde 9 bölge için yapılan önlisans ikinci ve üçüncü yarışmalarını 23 şirket kazandı. Antalya ve Burdur'da tesis kurabilmek için 6 firma önlisans aldı. Öte yandan Antalya Büyükşehir Belediyesi de Döşemealtı'da 4 MW'lık bir güneş santrali kuracak.

YOĞUN TALEP

Batı ve Doğu Antalya'da toplam 58 megavat (MW) kurulu güce linans verilecekken 279.06 MW için 530 milyon euroluk yatırım talebi geldi. Burdur'da ise 26 MW kurulu güce lisans onayı çıkarken, 409.44 MW için 770 milyon eoruluk yatırım talebi yapıldı. Gelen yüksek taleplere rağmen Antalya'da 110 milyon euro, Burdur'da ise 50 milyon euro değerinde yatırım yapılabilecek. Yatırımcıların verdiği rekor teklifler yarışmaya damga vurdu. En yüksek teklifi ise Burdur bölgesi için yarışan Metges Enerji verdi. Şirket 1 MW için 1 milyon 723 bin 670 lira teklif vererek 6 MW kapasite kazandı. Antalya 1'nci bölgedeki 29 MW kapasite Res Anatolia Holding ile Baltech Enerji Sistemleri arasında paylaşılırken, 2'nci bölgedeki 29 MW, Gün Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Şirketi ile Bolayır Enerji şirketlerinin oldu. Burdur'da Metges'le birlikte Nas Enerji Elektrik Üretim firması da kapasite kazanan diğer şirket oldu. Öte yandan Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi de Döşemealtı İlçesi'nde 4 MW'lık bir güneş enerjisi santrali kurma kararı aldı. Yatırımın sulama kooperatiflerine elektrik ücretini ödetmeme amacı taşıdığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Burada enerji elde etmeye başladığımızda sulama birlikleri ve kooperatifleri, istedikleri takdirde devralmak suretiyle enerji maliyetlerini minimize edecek hatta sıfırlayacak" dedi. Santrallerin kurulacağı arazilerin yapısı hakkında bilgi veren Makine Mühendisleri Odası Enerji Komisyonu Başkanı Mustafa Karabagir, "Yasal olarak güneş enerjisi santrali kurulacak sahaların, tarım arazisi, orman arazisi, mera, askeri alan, su alanı, yerleşim alanı, havaalanı çevresi, maden, petrol, gaz, kömür arama işletme sahaları, milli parklar, arkeolojik koruma alanları, 1. 2. 3. derecede ana fay hatlarının geçtiği bölgeler olmaması gerekiyor" dedi.

RAHAT NEFES ALDIRACAK
Türkiye'nin elektrik enerji talebinin yıllık ortalama yüzde 8 oranında artığını belirten Karabagir, "Her yıl elektrik üretimini en az 15 milyar kilowattsaat artıracak kadar yatırım yapmamız gerekiyor. Enerjisinin yüzde 72'sini dış kaynaklardan temin eden Türkiye, geçtiğimiz yıl enerji ithalatı için 55 milyar dolar ödedi. Cari açığın temel nedenlerinden birisi olarak kabul edilen, enerji hammadde ithalatının yerli kaynaklardan elde edilmesi amacı ile uzun süredir kanun ve yönetmeliklerde yapılan değişiklikler ile önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin daha rahat nefes alması sağlanabilecektir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneşe rekor teklif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN