Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalyalı işadamlarına Tunus'ta yatırım şansı

Tunus'a yatırım imkanlarını anlatan Lekesiz: Yüzde 75 oranda kredi desteği veriliyor. 10 milyon dolarlık yatırıma, 2.5 milyon dolar yetiyor

Giriş Tarihi: 18.4.2015
Antalyalı işadamlarına Tunus'ta yatırım şansı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya yönetimi, Tunus'a yaptıkları iş gezisi sonrası bölgeye yatırım imkanlarıyla ilgili bilgi verdi. Toplantıya MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Resul Lekesiz ve Yönetim Kurulu üyeleri Ramazan Kalken, Mesut Torun, Hasan Demir ve Murat Menzilcioğlu katıldı. Antalya'nın tarımsal üretimde çok önemli bir bilgi birikimine sahip olduğunu hatırlatan Lekesiz, Tunus'un bu alanda Antalya'dan yol arkadaşı aradığını açıkladı.

TALEP TUNUS'TAN

Lekesiz, meyve üretiminde iyi bir seviyede olan Tunus'ta sebze üretiminin gelişmediğini söyledi. Kuzey Afrika ülkelerinden Fas ve Cezayir'in İspanyol ve Fransız şirketler desteği ile sera üretiminde ilerlediğini hatırlatan Lekesiz, "Tunus, sera üretimi için Türklerden teknolojik destek istiyor. 'İspanyol ve Fransızlardan sıkıldık, sizinle iş yapalım, bizi siz yönetin' diyorlar. Beraber üretim yapmak istiyorlar" diye konuştu.

YÜZDE 75 DESTEK VAR

Arap Baharı'nın ardından Türkiye'nin Tunus'a tarımsal üretim için 500 milyon dolarlık bir kredi açtığını hatırlatan Lekesiz, "Bu kredinin kullanılması için Türk firmalarla ortaklık şartı var. Tunus bu desteği kullanmak istiyor" dedi. Lekesiz, bu krediyle yatırımın yüzde 25'inin karşılanabildiğini söyledi ve ekledi: "Ayrıca Tunus bankaları tarımsal yatırımlar için yüzde 75 oranında uzun vadeli kredi veriyor. Yani 10 milyon dolarlık bir yatırım, 2.5 milyon dolarlık bir sermayeyle hayata geçebiliyor." Başkan Resul Lekesiz kendisinin de 500 dönümlük bir alanda üretim, paketleme ve soğuk hava deposunu içeren bir yatırım düşündüğünü sözlerine ekledi.

TUNUS'UN AVANTAJLARI

Tunus'un belirli avantajlara sahip olduğunu ifade eden Lekesiz, "Antalya'nın ana pazarı Rusya ve Almanya. Bu ülkelerde yaşanan ekonomik sıkıntı, bizi çok etkiliyor. Ancak Tunus'un pazarları bizden daha çeşitli. İtalya aracılığı ile tüm Avrupa'ya ihraç yapma potansiyeline sahip" dedi. 19 Aralık tarihinde MÜSİAD'ın tüm illerdeki şubelerinin Antalya'da toplanacağını açıklayan Lekesiz, "Mini bir fuar özelliğine sahip olacak. Bu organizasyona Tunus'tan yatırımcıları da davet ettik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalyalı işadamlarına Tunus'ta yatırım şansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN