Artık bütün yollar Antalya'ya çıkıyor

Yılda 12 milyonun üzerinde turistin yolunun kesiştiği Antalya, Mayıs ayında NATO Dışişleri Bakanları toplantısı, Kasım'da da G20 zirvesine ev sahipliği yapacak

Giriş Tarihi: 22.4.2015
Artık bütün yollar Antalya'ya çıkıyor
Her yıl 12 milyonun üzerinde yabancı turistin yolunun kesiştiği Antalya, adeta bir buluşma noktası haline geldi. İranlı ve İsrailli turistlerin aynı havuzda yüzebildiği, savaşın eşiğindeki anlarda bile Rus ve Ukraynalı turistleri aynı yemek masalarında buluşturabilen Antalya, "Eskiden bütün yollar Roma'ya çıkardı. Artık Antalya'ya çıkıyor" dedirtiyor.

ÇAVUŞOĞLU FARKI
Antalya bu uluslararası buluşma noktası olma özelliğinin de avantajıyla Türkiye'nin ilk EXPO'suna 2016 yılında ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Antalya Milletvekili olan Mevlüt Çavuşoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı görevine gelmesinden sonra Antalya bu özelliğini bir adım daha öteye taşıdı.

DİPLOMASİ MERKEZİ

Dışişleri Bakanlığı ile AB Bakanlığı temsilciliklerinin resmen faaliyete geçtiği Antalya, Mayıs ayında NATO Dışişleri Bakanları toplantısı, Kasım'da da G20 zirvesine ev sahipliği yapacak. Antalya bu tarihi organizasyonlarla adeta 'diplomasinin merkezi' haline gelecek. İlk olarak 14-16 Mayıs tarihlerinde NATO ülkelerinin dışişleri bakanları Antalya SuSesi Hotel'de bir araya gelecek. Kasım ayında ise G20 zirvesi Belek'te 'kırmızı çizgi' olarak yapılanacak 30 otelin bulunduğu bölgede gerçekleşecek.

ANTALYA'YA GELECEKLER

Aralarında Barack Obama, Vladimir Putin, Angela Merkel'in de bulunduğu dünyanın en büyük ekonomisine sahip 20 ülkesinin lideri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ev sahipliğinde Antalya'da bir araya gelecek.

TÜRKİYE'NİN VİTRİNİ

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın diploması bölgesi olması içinde adım attıklarını dile getirdi. Çavuşoğlu, "Antalya, Türkiye'nin dünyaya açılan vitrini, Avrupa'ya açılan aydınlık yüzü olmuştur. Bu yıl Antalya'da toplantı yapmaktan hepimizin başı dönecek" dedi. Liderler, yöneticiler, bürokratların yanı sıra G20 zirvesini takip etmek için 4 bin basın mensubunun Antalya'ya geleceğini hatırlatan Çavuşoğlu, "Fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Tanıtım yapmamız lazım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık bütün yollar Antalya'ya çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN