Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biz bu masalı dinlemiştik

CHP'nin vaatleri akıllara 2009 yılındaki yerel seçimler öncesi Mustafa Akaydın'ın verip tutamadığı sözleri getirdi. Antalya kamuoyunda 'Biz bu filmi daha önce izlemiştik' hissi uyandı

Giriş Tarihi: 24.4.2015
Biz bu masalı dinlemiştik
Önce 'Milletçe Alkışlıyoruz' dedi, ardından uçuk seçim vaatlerini sıraladı. CHP'nin 2014 genel seçimleri kampanyası, Antalya'da, 'Biz bu filmi izlemiştik' hissi oluşturdu. 2009 yerel seçimleri öncesi renkli bir kampanyayla seçime hazırlanan CHP'li Mustafa Akaydın, benzer uçuk vaatlerde bulunmuştu. Akaydın, seçilmesine karşın vaatleri havada kalmıştı. Bu vaatler arasında 100 bin kişiye iş, bedava elektrik, 4 üniversite, 5 yüksek ihtisas hastanesi ve yeni bir metro hattı da vardı.

BATIRMA BEYANNAMESİ

AK Parti Antalya 1. sıra adayı eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, CHP'nin seçim beyannamesini değerlendirdi. Elvan, açıklananı seçim beyannamesi değil Türkiye'yi batırma beyannamesi olarak nitelendirdi. Seçim beyannamesine gülüp geçtiklerini ifade eden Elvan, "Açıkladıkları bir seçim beyannamesi değil Türkiye'yi batırma beyannamesidir. Dolayısıyla dikkate alınabilecek bir husus değil. Vatandaşımız bunlara hiçbir zaman itibar etmeyecektir" dedi. Vaatlerin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını savunan Elvan, "Bu tamamıyla Türkiye'yi bir batırma planı. Türkiye'yi IMF gibi kuruluşların tekrar kucağına itme planı" diye konuştu. CHP'nin 'Milletçe Alkışlıyoruz' seçim kampanyasını da değerlendiren Elvan, "Zaten milletimiz 14 yıldır bizi alkışlıyor. Yapılan müspet bir şey sonucu insanlar o partiyi alkışlar, o partiyi kucaklar. Bunlar proje sunmuyorlar. Yapılanları protestoya yönelik bir alkış oluşturuyorlar. Diyorlar ki biz iş aş üretmede başarılı değiliz. Biz ancak protesto edebiliriz. Onu da alkışlayarak yapıyoruz" dedi.

AKAYDIN STRATEJİSİ

AK Parti eski İl Başkanı ve Milletvekili Adayı Mustafa Köse de CHP'nin seçim bildirgesinin, Akaydın'ın vaatlerine olan benzerliğe dikkat çekti. Akaydın'ın seçilmeden önce bol keseden vaatlerde bulunduğunu hatırlatan Köse, "Akaydın'ın 2009'daki stratejisini şimdi CHP uyguluyor. Toplumu aptal yerine koyan onları kandıran bir seçim starajisi yürüterek başarılı olmuşlardı. Aynı bakış açısıyla yaklaşıyorlar" dedi. "Vaatler varsa kaynak da göstermelisiniz" diyen Köse, "Akaydın döneminde de kaynak yoktu. Hiçbir vaat yerine getirilmedi. CHP aynı şeyi yapıyor" ifadelerini kullandı.

SAĞLIĞA ZARARI YOK

Devleti yönetmeye talip olanların ayaklarının yere basması gerektiğine dikkat çeken Köse, "Vaat vermek çok kolaydır. Atmanın sağlığa zararı yok. Devlet yönetmeye talipseniz, ayaklarınız yere basmalı. Kaynağını da göstermek zorundasınız. Yoksa kimse size inanmaz. Bu vaatlerin gerçekleşmesi için Türkiye'nin dengeleri müsait değil, olsa zaten biz yaparız. Asgari ücretin 1.500 liraya çıkarılacak olması yarın o insanların işsiz kalması anlamına geliyor. Bir ay alınabilir, ikinci ay işsiz kalır" dedi.

CİDDİYE ALINMIYOR

CHP'nin vaatlerinin dikkate alınmadığını vurgulayan AK Parti Milletvekili Adaya Mustafa Köse şunları söyledi: "Muhalefetin de güçlü olması gerekiyor. Sözü dinlenen bir kurum olması gerekiyor. Gelişmiş ülkelerde muhalefet, asgari ücret bin 500 lira olacak, mazot 1.5 lira olacak dese ciddiye alınır. Böyle bir tabloda hemen enflasyon yükselir, borsa al aşağı olur. Ancak görüyoruz ki Türkiye'de bu vaatler sonrası kıpırdanma meydana gelmedi. Çünkü ciddiye alınmıyor. İktidar olma gibi bir ihtimal olmadığı için kampanya yapıyorlar. CHP'nin acziyetinin bir göstergesi. İktidara gelmeyeceklerinin nişanesi."

CENAZEYİ ALKIŞLAYAN ZİHNİYET
'Milletçe Alkışlıyoruz' kampanyasını ise klinik bir vaka olarak nitelendiren Enç, sözlerine şölde devam etti: "Yapamadıklarını alkışlıyorlar. Ne sosyal, ne ahlaki toplumun hiçbir dinamiğini bilmeden yapılan bir kampanya. 12 yıllık bir iktidarımız var bizi dünya alkışlıyor" dedi. Cenazelerin arkasından alkışlayan bir zihniyet olduğunu hatırlatan Göçen Enç, "Toplumumuz cenazenin arkasından Fatiha okur. Bunlar ise cenazelerin arkasından da alkış yapan bir zihniyet. Milletten kopuk, fildişi kulelerde yapılan siyaset bu. Bir türlü halka inmesini öğretemedik" diye konuştu.

HAMİLELİK 7 AY OLSUN
AK Parti Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç seçim öncesi vaatlerin gerçeklikten uzaklaştığını söyledi. CHP'nin vaatlerine sert bir eleştiri yapan Enç, "Hamilelik süresini 7 aya indireceğiz demedikleri kaldı. CHP'den masallar. Büyükşehir'i 5 sene yöneten şahsiyet de uçuk kaçık vaatler verdi. Bir tek 'Antalya'nın üzerine klima taktıracağım' demedi. Hiçbirini gerçekleştiremedi" dedi. AK Parti'de temel siyaset anlayışının 'Tutamayacağınız hiçbir sözü vermeyin' olduğunu vurgulayan Enç, "CHP'nin kronik muhalefet noktasında ciddi bir sıkıntısı var. Bunların iktidar olma gibi bir amaçları olmadığı için uçuk kaçık vaatlerle, milleti aldatıyorlar" dedi.

SABAH AKDENİZ FENOMEN OLDU
Öte yandan SABAH Akdeniz'in 'Milletçe alkışlıyoruz' manşeti sosyal medyada fenomen oldu. Antalyalılar bir yandan sosyal medyada SABAH Akdeniz'in manşetini paylaşırlarken bir yandan da Twetter'da '#Pardon neyi alkışlıyoruz' konu başlığı açıldı. Antalyalılar, açılan bu konu başlığı ile ilgili yüzlerce paylaşımda bulundu. Paylaşımlarda Mustafa Akaydın'ın belediye başkanlığı dönemindeki icraatları eleştirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biz bu masalı dinlemiştik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN