Ege'den Akdeniz'e teke yöresi rüzgarı

Giriş Tarihi: 29.4.2015
Ege'den Akdeniz'e teke yöresi rüzgarı

'Ege'den Akdeniz'e Yerel Seslerimiz' etkinliğinde Teke Yöresi rüzgarı esti. 93 yaşındaki Hasan Elkan, uzun süre çaldığı zurna ve sipsi ile dakikalarca alkışlandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'na bağlı Kent Müzesi 'Teke Yöresi'nin unutulmaya yüz tutan kültürünü ve sanatçılarını Antalyalılarla buluşturmaya devam ediyor. AKM'de düzenlenen 'Ege'den Akdeniz'e Yerel Seslerimiz' etkinliğinin açılışında konuşan Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Mitat Yolcu "Müzemiz çalışanları köy köy, dağ dağ geziyor. Yörük- Türkmen geleneğini Ege'den Akdeniz'e uzanan, Ege Yöresi'nin bu kadim seslerini size ulaştırmak için adeta iğne ile oya yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

93 YAŞINDA ZURNA ÇALDI

Sanat Yönetmenliğini Emre Dayıoğlu'nun yaptığı etkinlikte, Hasan Elkan sipsi-zurna, Ramazan Ünay bağlama, Vedat Karakaya tırnak kemane, Cemil Korkut kabak kemane ile Antalyalılara unutulmaz bir gün yaşattı. 'Kopuk Dayı' lakaplı Hasan Elkan sipsi ve zurna ile yaptığı performansla izleyenleri kahkahaya boğdu. 93 yaşında olmasına rağmen uzun süre zurna ve sipsi çalan Hasan Elkan, izleyenler tarafından dakikalarca alkışlandı.

YÖRÜK SOFRASI

Burdur Aziziye Köyü Yörükleri, halk oyunu, orta oyunu ve müzikleri ile türkü şöleninde izleyenleri büyüledi. Teke Yöresi'ne ait orta oyununda sahnelendiği etkinlikte renkli görüntüler yaşandı. Ortaokul 8'inci sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Mustafa Uğuroğlu, bağlamasıyla Aziziye Köyü Halk Oyunları Topluluğu'nun muhteşem performansına eşlik etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'den Akdeniz'e teke yöresi rüzgarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN