Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıkmak için var yapmak için yok

Döneminde bütçe bulamamaktan şikayetçi olan Akaydın, proje iptal ederken çok bonkördü. İki projenin iptal zararı çok büyük

Giriş Tarihi: 30.4.2015
Yıkmak için var yapmak için yok
Antalya, 'Hocalı' 5 yılın faturasını çok ağır ödüyor. Büyükşehir Belediye Başkanlığı süresince proje yapmak için bütçe bulamamaktan şikayetçi olan Mustafa Akaydın, var olan projeleri iptal etmek için belediyenin paralarını hoyratça kullandı. Akaydın'ın göreve geldiği 2009 yılının ardından bir önceki dönemde başlatılan ihalelerin iptal edilmesinin faturası çok yüklü geldi.

İNKAR BİLE 6 MİLYON
Toplu ulaşımla ilgili yapılan yanlışların toplam faturasının 107 milyon, 100'üncü Yıl'la ilgili yanlışların faturasının ise 304 milyon liraya ulaşma tehlikesi bulunuyor. Raylı sistemde borcun inkarı nedeniyle yükleniciye yaklaşık 6 milyon lira inkar tazminatı ödenmesi ise ödenen paraların tuzu biberi konumunda. Toplam fatura 417 milyon lirayı aşıyor. Sadece toplu ulaşımda izlenen yol haritasının faturası bile bol sıfırlı.

TEMYİZ ETMEME İNADI

Antalya'da 2006 yılında yapılan toplu ulaşımda kullanılan akıllı kart ihalesini ANTKART firması almıştı. Sözleşmenin dayanağı olan ihale hararı Antalya 2'nci İdare Mahkemesi tarafından iptal edilirken, Mustafa Akaydın yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi ise kararı temyiz bile etmedi. Akaydın'ın sözleşmeyi yürütmekle ilgili irade göstermemesi nedeniyle ANTKART firması tazminat davası açtı. İdarenin temyize gitmemekte direnmesi, belediyeyi tazminat kıskacının içinde bıraktı. 3'üncü Asliye Ticaret Mahkemesi kararı ile Büyükşehir Belediyesi ANTKART firmasına 35 milyon 716 bin TL tazminat ödedi.

65 MİLYONLUK DAVA

Belediyenin tazminatı ödemesinin ardından, tazminat kararı Yargıtay 15'inci Hukuk Dairesi kararı ile bozulurken, konu daha da farklı bir boyut aldı. Ödenen tazminatla ilgili belediyenin kamu zararına uğratıldığı konusunda Sayıştay sorgusu devam ediyor. Diğer taraftan da ANTKART firmasının 65 milyon 490 bin liralık tazminat isteğiyle açtığı dava da 6'ncı Asliye Hukuk Mahkemesi'nde devam ediyor. Bu davayla ilgili Menderes Türel döneminde önemli mesafe kat edildiği biliniyor.

İKİ FARKLI TUTUM
Aynı Akaydın, akıllı kart sistemi için kendi yaptığı ihale mahkeme kararı ile iptal edilince tam tersi bir tutum sergiledi. Mahkemece iptal edilen kart ihalesinin devamı için özel gayret içerisine girdi. Buna, mahkeme kayıtlarına "tehditle toplu ulaşım esnafına firmayla sözleşme imzalatıldı" olarak geçen durum da dahil.

GECİKMENİN FATURASI

A-Kent ihalesinin bir diğer faturası ise gecikme cezası oldu. İdari şartnameye göre 19 günlük gecikme cezasını firmadan kesmeyen Büyükşehir Belediyesi'nin 190 bin dolarlık kamu zararına neden olduğu Sayıştay sorgusunda ortaya konuldu. Sayıştay, bu kamu zararının Akaydın ve bürokratları tarafına ödettirilmesine oy birliği ile karar verdi.

TOPLU ULAŞIMDA GELİR KAYBI
Antalya 1'inci İdare Mahkemesi'nce ihalenin iptal edilmesi sonrası, A-Kent firması yüzde 5 kesintiye devam ederken, belediyenin yüzde 2 artı KDV olan payını ise yatırmadı. Sadece 22 Haziran 2011 ile 30 Haziran 2012 arasında belediyeye yatırılması gerekip yatırılmayan tutar 2 milyon 193 bin lira oldu. Aynı yıl A-Kent'in payı 5 milyon 484 bin liraya ulaştı. Belediye payının 2014 Nisan ayında tekrar yatırılmaya başladığı öğrenildi. Bu 3 yıllık zararın boyutları ise korkutuyor.

100'ÜNCÜ YIL'IN AĞIR FATURASI
Mustafa Akaydın'ın, 100'üncü Yıl Projesi'ni iptaliyle ilgili davalar devam ederken, belediyeden çıkan para faiz ve inkar tazminatıyla birlikte 27 milyon 85 bin liraya ulaştı. Belediyeden talep edilen toplam tazminat bedeli ise 277 milyon. 100'üncü Yıl Projesi nedeniyle Sayıştay, 2010 yılında 4 milyon 960 bin 643, 2011 yılında 558 bin 119 TL ve son olarak da 354 bin 965 TL kamu zararı tespit etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıkmak için var yapmak için yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN