Antalya'nın ateşe yürüyen kadınları

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan cesur itfaiyeci kadınlar erkek meslektaşlarına taş çıkartıyor

Giriş Tarihi: 3.5.2015
Antalya'nın ateşe yürüyen kadınları
Antalya Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde 7 gün 24 saat esasıyla çalışan kadın itfaiyeciler geçtikleri zorlu eğitimlerde komandoları aratmıyor. Antalya'nın ilk kadın itfaiyecileri olan 18 personel her türlü göreve hazır bekliyor. Kadın itfaiyeciler, kimyasal ve sanayi yangınlarına müdahale, yangın içinden insan kurtarma, ilk yardım, deprem, su üstü ve sellerde insan kurtarma ve dağcılık konularını da kapsayan zorlu özel eğitimden geçiyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin itfaiyeci kadınları her gün ortalama 15 başarılı operasyona katılıyor.

CESUR İTFAİYECİLER
İtfaiyeci kadınlar 30 metrelik itfaiye merdivenine tırmanıp, 50 kilo ağırlığa tekabül eden ve 5 bar basınçla su sıkan yangın hortumlarını kullanıp, Antalyalılara güven veriyor. Turistik kentin kadın itfaiyecileri zorlu görevlere giderken de makyajlarını ihmal etmiyor. Komando eğitimi de dahil, zorlu bir süreçten geçerek itfaiye eri olan ve 18 kadından oluşan ekip Antalya'da bulundukları ilçelerde her gün ortalama 15 olaya müdahale ediyor. Yaşları 19 ile 25 arasında değişen genç itfaiyecilerin giydikleri özel kıyafet bile 2.5 kilo ağırlığında. Ayrıca yanlarında da 20 kiloluk ekipman taşıyorlar. Bir ev yangınını ortalama 10 dakikada söndüren kadınları karşılarında gören Antalyalılar önce çok şaşırdıklarını belli etseler de zorlu görevlerini erkekler kadar iyi yaptıklarını görünce memnun oluyor ve yangın söndürüldükten sonra teşekkür ediyor.

ERKEKLERDEN FARKIMIZ YOK

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Manavgat istasyonunda görev yapan Seda Özdem, 5 yıllık itfaiyeci olduğunu ve bu mesleği zevkle yaptığını söyledi. Erkeklerden bir farklarının olmadığını da belirten güzel itfaiyeci, "İtfaiyeciliği ruhuma yakın olduğu için seçtim. Yangınlara müdahale ederken canla başla çalışıyoruz. Duygusal olarak etkileniyorum bazı yangınlarda. Erkek meslektaşlarımızdan bir farkımız yok. Her zaman formda olmak için yaptığımız eğitimler komando eğitimini aratmıyor" diye konuştu.

42 İSTASYON VAR
Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Daire Başkanı Ahmet Kısa, kent merkezi ve 19 ilçede 42 istasyon ile hizmet verdiklerini söyledi. Başkanlıklarında 18'i kadın 485 personel bulunduğunu belirten Kısa, "7 gün 24 saat görev başındayız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın ateşe yürüyen kadınları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN