Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzun bilgisayar kullanımı boyun fıtığını davet ediyor

Giriş Tarihi: 8.5.2015
Uzun bilgisayar kullanımı boyun fıtığını davet ediyor

Memorial Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, boyun fıtığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi

Masa başında, bilgisayar karşısında uzun saatler geçiriyor; spor yapmıyorsanız ya da genetik olarak kaslarınız zayıfsa; diş hekimi, santral görevlisi ya da inşaat işçisiyseniz; 'Boyun Fıtığı' risk grubundasınız. Memorial Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, yürüme zorluğuna kadar gidebilen boyun fıtığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

KOL VE ELDE KUVVET KAYBI
"Boyun fıtığı aynı bel fıtığında olduğu gibi omur kemikleri arasında amortisör görevi gören jel kıvamındaki disklerin yırtılarak, çevrelerindeki omurilik ve sinir köklerine bası yapmasıyla ortaya çıkar" diyen Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, fıtık hangi seviyede ise bu seviyeye uyan ve etkilenen sinir kökü alanında kaslarda zedelenme ve ağrının oluşacağını belirterek; "Fıtık hangi seviyede ise bu seviyeye uyan ve etkilenen sinir kökü alanında kaslarda ağrı olur. Eğer sadece tek bir sinir etkilenmiş ise kolda, el ve parmaklara kadar vuran ağrı, sızlama, karıncalanma görülür; eğer ciddi bası varsa kol ve ellerde kuvvet kaybı izlenir. Hastalık bundan bir aşama daha ileri gider ve omurilik sıkışırsa bu bulgulara ek olarak ayaklarda da karıncalanma, yanma, uyuşma, yürüme zorluğu, idrar ve büyük abdesti kaçırma gibi şikayetler ortaya çıkar" şeklinde hastalığın belirtilerini anlattı.

AMELİYAT SONRASI EGZERSİZ
Ameliyat sonrası egzersiz yapılmasının sonucu desteklediğini belirten Op. Dr. Kılınçoğlu cerrahi tedavinin yanı sıra, ideal kiloya inmenin, fizik tedavi gibi yardımcı tedbirlere başvurulmasının önemini vurgulayarak; hastaların yaşantılarındaki risk faktörlerinden olabildiğince uzaklaşmaları gerektiğinin altını çizdi.

UYGUN ZAMANDA VE DOĞRU GİRİŞİM
Boyun fıtığında kesin tanının koyulabilmesi için uygulanan yöntemleri; "Şikâyetlerin oluş şekli ve hikâyesinin tam olarak öğrenilmesi, ayrıntılı nörolojik muayene, uygun radyolojik incelemeler ve gerekli olan durumlarda uygulanan sinir elektrosu tetkiki (EMG)" olarak sıralayan Op. Dr. Kılınçoğlu; uygulanan tedavi hakkında şu bilgileri verdi: "Tedavi için mikrodiskektomi veya mikro cerrahi yöntemleri kullanılmalıdır. Mikrodiskektomi yaklaşık 2 cm'lik bir cilt kesi ve yüksek büyütmeli operasyon mikroskobu ile gerçekleştirilir. Yaklaşık 1.5-2 saatlik bir işlemden 6 saat sonra hasta boyunluk ile ayağa kaldırılır ve 1 gün sonra da evine gönderilir. Hasta iki haftalık istirahat programından sonra günlük işlerine rahatlıkla dönebilir." Cerrahi tedavinin son çare olarak ele alınmaması gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Kılınçoğlu, "Uygun hastaya, uygun zamanda ve doğru girişimin yapılmasına dikkat edilmeli. Son çare olarak cerrahi tedaviye gitmek veya son aşamaya gelinceye kadar beklemek doğru değildir ve mikro cerrahinin etkinliğini düşürür" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzun bilgisayar kullanımı boyun fıtığını davet ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN