Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yörük festivali coşkusu

10 Mayıs'a kadar sürecek 1. Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 22'nci Yörük Şenliği, göç duası ve göç yürüyüşü ile start aldı

Giriş Tarihi: 9.5.2015
Yörük festivali coşkusu
Birinci Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 22'nci Yörük Şenliği, göç duası ve göç yürüyüşüyle başladı. Antalya'da 10 Mayıs'a kadar sürecek festivalin açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Ak Parti Antalya milletvekili adayı Lütfi Elvan da katıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan Yörükler ve festival için farklı şehirlerden gelen halk oyunları ekipleri, kortej oluşturdu. Göç duasının ardından Yörük göçünü canlandıran topluluğa, deve kervanı eşlik etti.

KERVAN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Mehter takımının marşları eşliğinde yürüyen Yörükler, turistler tarafından ilgiyle izlendi. Ellerinde cep telefonları ve kameralarla Yörük göçünü görüntüleyen turistler, 'özçekim' yaptı. Özellikle Japon turistler deve kervanı ve mehter takımını görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi. Yürüyüş boyunca Antalyalıları selamlayan Yörüklere, Başkan Türel ve Lütfi Elvan da eşlik etti. Cumhuriyet Meydanı'da başlayan yürüyüş, Karaalioğlu Parkı içinde son buldu.

YÖRÜKLERE HIZLI TREN YAKIŞIR

Başkan Türel'in ardından konuşan Lütfi Elvan, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı zamanında yapılan hızlı tren çalışmaları hakkında bilgi verdi. Elvan, "Biz geçmişimize, tarihimize, Yörüklerimize sahip çıkıyoruz. Biz atlarımızla geldik Orta Asya'dan Anadolu'ya. O şahlanan atlarımızla geldik. Makedonyamızda, Bosnamızda, Türkmenistanımızda, Azarbaycanımızda yine binlerce Yörük kardeşimiz yaşıyor. O dönemin en modern, en hızlı ulaşım aracı olan atlarımızla gelmiştik buralara. Bu dönemde Yörüklerimize hızlı trenler yakışır" dedi.

'YAŞASIN BİZİM GERİCİLİĞİMİZ'
Açılışta konuşan Başkan Türel, bu seferki Yörük yürüyüşünün yaylaya olmadığını, uluslararası alana, dünya sahnesine olduğunu belirterek, "Yörük ateşi Antalya'ya bayram getirdi. Bundan sonra da tüm dünyaya bereket götürecek. Bira festivali yapmak ilericilikse batsın sizin ilericiliğiniz. Yörük festivali yapıyor ve gerici oluyorsak yaşasın bizim gericiliğimiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yörük festivali coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN