Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milletçe CHP'yi alkışlıyoruz

Giriş Tarihi: 14.5.2015
Milletçe CHP'yi alkışlıyoruz

CHP adayı Akaydın ve Kök'ün yerel seçimde piyasaya taktığı borç hala ödenmedi. İkili şimdi de vekil olmak için halktan oy istiyor

Antalya'da 30 Mart yerel seçimi kampanyasında piyasaya bir milyon liraya yakın borç takan ve devam eden genel seçim kampanyasında yeni borçlar yapmaya devam eden CHP'de ilginç gelişmeler yaşanıyor. Seçimi kaybedince borçları ödemeden kaçan Büyükşehir eski Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve dönemin CHP İl Başkanı Devrim Kök, bugün milletvekili olabilmek için halktan oy istiyor. Piyasaya 1 milyon liraya yakın borç taktıkları ortaya çıkınca bunu inkar eden Akaydın ve Kök'ün borçlu oldukları, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin imzalı itiraz dilekçesi ile tescillendi.

İCRA TAKİBİ
Borcun asıl sahibinin kim olduğu gerçeği, CHP'nin yerel seçim kampanyasında reklam işlerini yapan ve bir yılı aşkın süre geçmesine rağmen alacağını tahsil edemeyen Tüya Reklam'ın icraya başvurması ile ortaya çıktı. Yerel seçimde bina ve seçim araçlarının giydirilmesi, pankartlar ve billboard reklamlarının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mitingindeki afişleri yapan Tüya Reklam 431 bin lira olan faturanın sadece 15 bin lirasını tahsil edebildi ve 416 bin lira alacağı kaldı. Bir yılı aşkın süre bir türlü ödenmeyen bu borç faizleriyle birlikte 452 bin lirayı buldu. Tüya Reklam son çare olarak, CHP Genel Başkanlığı, dönemin CHP İl Başkanı Devrim Kök ve seçim çalışmalarını yürüttüğü esas kişi olan Mustafa Akaydın hakkında 12'nci İcra Müdürlüğü aracılığı ile icra takibi başlattı. Vekalet ücreti ve harçla birlikte talep edilen rakam 505 bine ulaştı.

GÜRSEL TEKİN İMZALI YAZI
İcra takibinin başlamasının ardından, CHP Genel Merkezi'nden gelen itiraz, firmayı adeta şoke etti. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin imzalı belgede, "Asıl borçlunun Mustafa Akaydın, Devrim Kök ve CHP Antalya İl Başkanlığı olduğu anlaşılmaktadır. Alacaklı ile ilgili işlemi yapmış olan İl Başkanlığı'nın borcu ödemesi gerekir. Alacak, parti faaliyetlerinden kaynaklanmış olsa bile, CHP hükmü kişiliği, borçlu ve yükümlü tutulamaz" ifadelerine yer verildi.

KILIÇDAROĞLU SÖZÜ

Firma sahibi Hülya Çavuş Beytaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile 3 kez bir araya geldiğini ve sorununu anlattığını belirterek, Kılıçdaroğlu'nun kendisine sorunun çözüleceği sözünü vermesine rağmen borcun ödenmediğini söyledi. Beytaş, "İlk olarak Sayın Kılıçdaroğlu'nın Antalya ziyaretinde sorunumu anlattım. İlk kez duyduğunu söyledi. Ardından İzmir'de Tuncelililer Gecesi'nde görüştük. Konuyla ilgileneceğini söyledi. Son olarak hala çözülmeyince Genel Merkez'e gittim. 3 gün görüşmeye çalıştım. Görüştürmediler. Ardından şehir dışına çıkacağını öğrendim, Esenboğa Havalimanı'nda yakaladım kendisini. Bana, 'Üzülme sorunun çözülecek' dedi. Umutla Antalya'ya döndüm. Ancak sorunum çözülmedi" dedi.

HER SÖZ VEREN GİTTİ

Beytaş'ın en büyük sorunu muhatap bulamaması. Seçim sonrası süreçte CHP Antalya Yönetimi 3 kez değişirken, Beytaş kapısını çaldığı her il başkanından, borcu ödeyecek bütçenin olmadığı cevabını aldı. Beytaş, "Devrim Kök, 'Mali Komite kuracağız. Bütçe dışı borçlanma yaptık. Üyelerden para toplayacağız' dedi. Ardından koltuğunu kaybetti. Görüştüğümde, borcu il yönetiminden istemem gerektiğini söyledi. Sonra gelen isim Cavit Arı da borcu ödeyecek bütçelerinin olmadığını, Genel Merkez'le görüştüklerini söyledi. Yine umutlanırken başkan değişti. Son başkan Semih Esen'le de görüştük. O da genel seçim çalışmalarını yürütürken bu borcu ödeyemeyeceklerini, seçim sonrası tekrar konunun değerlendirileceğini anlattı. Ben de son yol olarak icra takibini başlattım" diye konuştu.

BEYTAŞ İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ
Sektöre çıraklıkla başladığını, firmasını bir işkadını olarak dişiyle tırnağıyla 10 yılda belli bir noktaya taşıdığını anlatan Beytaş, süreç nedeniyle iflasın eşiğine geldiğini icralarla boğuştuğunu, çalışanlarına maaş ödeyemez duruma geldiğini ifade etti. Beytaş, faturanın ödenmemesi nedeniyle 63 bin TL KDV ve 70 bin TL de geçici vergiyi ödeyemediğini ve Vergi Dairesi'nin banka hesaplarını bloke ettiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milletçe CHP'yi alkışlıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN