Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diplomasi merkezi

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, tüm dünyanın gözünü Antalya'ya çevirdi. Antalya'dan servis edilen haberler, dünya medyasında diplomasi sayfalarının da ana konusu oldu

Giriş Tarihi: 15.5.2015
Diplomasi merkezi
Dışişyeri Bakanı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Antalya'yı diplomasinin merkezi yapıyoruz" sözü gerçeğe dönüşüyor. 13-14 Mayıs'ta Antalya'nın ev sahipliğinde gerçekleşen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, dünyanın gözünü Antalya'ya çevirdi. Organizasyon, dünya basınının yoğun ilgisini çekti. Organizasyon için dünyanın farklı ülkelerinde 350'nin üzerinde gazeteci akredite oldu.

AJANSLAR ANTALYA'DA

Organizasyonun daha açılışı yapılmadan önce 2 günlük periyotta Reuters, AP ve AFP gibi dünyanın saygın haber ajansları Antalya'da gerçekleşen zirveyle ilgili 43 haber geçti. Açılışla birlikte bu haberlere 36 haber daha eklendi. İki günlük zirve tamamlanana kadar Antalya'da gerçekleşen organizasyonla ilgili servis edilen haberler birkaç yüzü aştı. Ve bu haberler dünyanın birçok farklı ülkesinde binlerce gazete, dergi ve yayın organında yerini aldı. Organizasyon süresince Antalya'dan servis edilen haberler, dünyanın en önde gelen medya kuruluşlarında diplomasi bölümlerinin ana konusu oldu.

AĞIR KONUK JOHN KERRY

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açılışını yaptığı toplantının en ağır konukları, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg oldu. Toplantıya, 28 müttefik ülke dışişleri bakanlarının yanı sıra Japonya, Güney Kore, Ukrayna, İsveç, İrlanda gibi 17 RSM ortağı ülkenin dışişleri bakanları veya üst düzey temsilcileri de katıldı.

SIRADA G20 VAR
Antalya, Kasım ayında aralarında Barack Obama, Vladimir Putin, Angela Merkel'in de bulunduğu dünyanın en büyük ekonomisine sahip 20 ülkenin liderini ağırlayacak. Liderler, yöneticiler, bürokratların yanı sıra G20 zirvesini takip etmek için 4 bin basın mensubu da Antalya'ya gelecek. Başarıyla tamamlanan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, G20 Zirvesi'nin iyi bir provası da oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diplomasi merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN