Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk hedef Antalya

Giriş Tarihi: 17.5.2015
İlk hedef Antalya
Ulaştırma eski Bakanı Elvan, '24 ayar' olarak nitelendirdiği projelerle ilgili bilgi verdi. Lara'da yer alacak portakal dilimi şeklindeki Altın Portakal Yat Limanı ilk kez görücüye çıktı

İstanbul'un ardından üçüncü havalimanına sahip ilk şehrin Antalya olacağını açıklayan Elvan, üçüncü havalimanındaki isim tartışmalarına da son noktayı koydu: Caretta Caretta

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan, diğer 13 Antalya milletvekili adayının da katıldığı lansman toplantısında Antalya için hazırlanan projelerini anlattı. ANFAŞ Expo Center'da gerçekleşen tanıtım toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer de katıldı. Toplantıyı yaklaşık 3 bin kişi takip etti. Toplantı "Yeni Akdeniz yolunda ilk hedef Antalya" sloganıyla başlayan ve proje bilgilerinin yer aldığı tanıtım filmi ile başladı.

24 AYAR PROJELER

Muhalefetin hayal dahi edemeyeceği projeleri gerçekleştiren bir iktidar olduklarını vurgulayan Elvan, "Bizler geceli gündüzlü çalıştık. Antalyamızın 20 yılda kat edeceği mesafeyi 5 yıla düşürmek için olağanüstü çaba sarf ettik. 24 ayar projelerimizle Antalyalıların huzuruna geldik. Bizim iktidarımız mega projeleri gerçekleştiren bir iktidardır. 24 saat 7 gün hizmet etmek için yola çıktık. Bizim kalbimiz Antalya diye atıyor. Bizler Antalya'yı bir dünya kenti, bir dünya markası yapmak için yola çıktık. Otoyollarıyla, hızlı treniyle, havalimanlarıyla, bölünmüş yollarıyla, akıllı kentiyle, sulama projeleriyle dünyada parlayan bir yıldız yapmak için yola çıktık" diye konuştu.

TARIM SEKTÖRÜNE MÜJDELER

Sektör sektör Antalya'yla ilgili yatırımları anlatan Elvan, Antalya'nın tarımsal ve bitkisel üretimde Türkiye'de birinci sırada olduğunu vurgulayarak, tarım alanındaki yatırımları anlattı: "Tarım alanında en önemli projelerimizin başında baraj, gölet ve sulama tesisleri geliyor. Şu ana kadar çok sayıda projeyi tamamladık. 21 proje devam ediyor. 66 adet gölet ve sulama projesi planladık. Bunları teker teker hayata geçireceğiz. Dere ıslahı önem arz ediyor. Bugüne kadar çok sayıda ıslah çalışması yaptık. İnşaat aşamasında 8 dere ıslahı projemiz var. Planladığımız dere ıslahı projesi 92. Bu projelerin hepsi teker teker gerçekleştirilecek. Antalya tarımı şahlanacak. Üretimi artacak. Cebine daha çok para girecek. Salma sulamadan tamamen damla sulamaya geçilecek. Verim ve üretkenlik artacak, maliyet düşecek."

TARIM VE MERMER OSB

Bin yataklı şehir hastanesini inşa edeceklerini açıklayan Elvan, "Sağlık sisteminden yararlanmak Avrupa'da lüks. Sıradan vatandaş yararlanamıyor. Sıkıntıları var. Antalya'yı önemli bir sağlık merkezi yapmak istiyoruz" dedi. Elvan ayrıca Antalya'da kongre ve fuar turizmini de uluslararası boyutlara taşıyacaklarını açıkladı. Sanayi alanındaki yatırımları masaya yatıran Elvan, "Son 12 yılda önemli gelişmeler oldu. Sadece Antalya OSB'ye bakın. 3 bin 500 işçi çalışırken. Şimdi 10 bin 500 kişi çalışıyor. Evine iş ve aş götürüyor. Serik ve Manavgat arasında tarıma dayalı bir sanayi alanı oluşturmak istiyoruz. Yeni dönemde başlatacağız. Korkuteli'ne Mermer OSB inşa edeceğiz" dedi.

17 LİSELİ EĞİTİM KAMPÜSÜ

Türkiye'nin ilk eğitim kampüsünün Antalya'da yapılacağını açıklayan Elvan, "17 lise, 20 bin öğrenci, sosyal tesisleriyle, en modern eğitim tesislerinden bir tanesi olacak. Eğitimde de Antalya öncü olacak" dedi. Antalya'yı sağlığın da merkezi yapmak istediklerini belirten Elvan, "Şehir hastanemizi kısa sürede başlatacağız. Önemli bir sağlık merkezine dönüştüreceğiz. Antalya'yı sporda da merkez haline getiriyoruz. Artık bir spor kenti olacak. 10 bin kişilik spor salonumuz ve 33 bin kişilik stadyumumuz bitecek" diye konuştu.

ALTIN PORTAKAL YAT LİMANI

Antalya'nın ana sektörlerinin başında turizmin geldiğini hatırlatan Elvan, "Turizme yönelik önemli yatırımlarımız projelerimiz var. Bunların başında kruvaziyer liman geliyor. Lara ve Demre'de kruvaziyer liman yapacağız. İhtiyaç olması halinde başka kruvaziyer limanlar inşa edeceğiz. Yat limanı Antalya için olmazsa olmazların başında geliyor. 2 bin 750 yat bağlama kapasitemiz var. Antalya gibi yıldızı parlayan bir kente çok daha fazlası gerekli. Bağlama kapasitemizi arttıracağız. Demre ve Gazipaşa'da yat limanı devam ediyor. Muratpaşa'da da Altın Portakal Yat Limanı'nı inşa edeceğiz. Manavgat'ta da başka bir yat limanı yapacağız. Kumluca'da, Serik'te Finike de yat limanı ihtiyacı olursa onları da teker teker gerçekleştirceğiz" dedi.

FERHAT GİBİ DAĞLARI DELECEĞİZ

Ulaşım ve iletişim altyapısının olmazsa olmazların başında geldiğini anlatan Elvan, karayolu yatırımlarını anlattı. "Torosları Ferhat gibi delip geçeceğiz" diyen Elvan'ın açıkladığı karayolu müjdeleri şunlar: "Antalya- Alanya otoyolu. Antalya-Denizli otoyolu. Antalya-Afyonkarahisar otoyolu. Mersin-Antalya bölünmüş yolu. Elmalı- Gömbe-Kalkan yolu. Elmalı-Gömbe- Kaş yolu. Elmalı-Fethiye yolu. Elmalı- Korkuteli yolu. Kaş-Çatallar yolu. Kemer-Kumluca yolu. Tekirova-Kumluca yolu. Finike-Demre-Kaş-Kalkan yolu. Korkuteli-Bucak yolu. Bucak- Döşemealtı-Antalya yolu. Batı Çevre Yolu. Kuzey Çevre Yolu. Aksu-Belek turizm yolu. Alanya-Beyşehir-Konya yolu. Akseki-Seydişehir-Konya yolu. Alanya Mahmutlar-Konya- Karaman- Taşkent yolu. Gazipaşa-Ermenek- Konya yolu."

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI
İstanbul'dan sonra 3. havalimanına sahip ikinci kentin Antalya olacağını açıklayan Elvan, isim tartışmalarına da son verdi. Daha önce Noel Baba Havalimanı olması önerisi gelen havalimanının isminin Caretta Caretta Havalimanı olacağını duyuran Elvan, "Kıskananlar çatlasın. 5 milyon yolcu taşıyacak. Bizler çalışıyoruz, iş yapıyoruz, onlar konuşuyor. Onlar konuşur AK Parti yapar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk hedef Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN