Türkiye'nin en iyi haber sitesi

40 yıllık hatır belini büktü

CHP'nin borç takıp batırdığı bir esnaf daha ortaya çıktı. Yerel seçimde üyesi olduğu CHP'ye 5 ton kahve veren Bülent Uysallar, iflasın eşiğine geldi

Giriş Tarihi: 21.5.2015
40 yıllık hatır belini büktü
Antalya'da yerel seçimler sırasında CHP'nin piyasaya taktığı 1 milyon lirayı aşkın borç kriz olmaya devam ediyor. CHP'li eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın kaybettiği seçimin kampanyasında 50'şer gramlık paketler halinde dağıtılan 5 ton kahvenin faturası ödenmeyince Elmalı'da hizmet veren küçük esnafın beli büküldü.

İLK KEZ SABAH'A KONUŞTU
CHP'nin borç taktığı alacaklılar arasında bir de CHP üyesi olan Bülent Uysallar'ın olduğu otaya çıktı. Mustafa Akaydın'ın fotoğrafı ile 'Hocanın bir bildiği var' sloganı bulunan 50'şer gramlık paketlerde hazırlanan 5 ton kahvenin 70 bin lira tutan faturası hala ödenmedi. Siparişe aracılık eden Elmalı'da şekerleme dükkanı sahibi olan Uysallar, iflasın eşiğine geldi. Uysallar, üyesi olduğu CHP'ye zarar vermemek adına şimdiye kadar sustuğunu ama bıçağın kemiğe dayandığını söyledi. CHP, Bülent Uysallar'ın Elmalı'nın Helvacılar Çarşısı'ndaki şekerleme dükkanının kapısını, Aralık 2013'te çaldı. Toplamda 5 tona ulaşan, 50'şer gramdan 100 bin adet paket kahve siparişi talebi alan Uysallar, 15 yıldır mal aldığı Denizli merkezli Ayyıldız Kuruyemiş ile görüştü. Firma, 'Siyasi partilerle iş yapma, paralarını ödemez' uyarısında bulundu. Ancak firma temsilcileri, o dönem il yönetiminde olan Nuri Cengiz ile görüşünce kahveleri vermeye razı oldu.

ELEMAN ALDIM

Denizli'deki Ayyıldız Kuruyemiş'ten dökme olarak gelen kahveleri işleme ve paketleme işini Bülent Uysalar üstlendi. İlk kez böyle büyük bir iş yaptığını anlatan Uysallar, "Önce, büyük iş aldığım için mutlu olmuştum. Ben 5 ton kahveyi 20 yılda ancak satardım. İlk kez dükkanıma bu kadar mal geldi. 100 çuval kahve geldi. Siparişi yetiştirmek için 8 eleman daha aldım ve 7/24 çalıştık. Başka hiçbir iş yapmadım bu süre içerisinde" dedi.

KOLTUK GİTTİ BORÇ KALDI

Kahveleri 2014 yılı Mart ayının başında CHP İl Başkanlığı'na teslim ettiğini belirten Uysallar, "Verilen sözlere göre seçim öncesi paranın ödenmesi gerekiyordu. Önce seçim sonrasına bırakıldı. 30 Mart 2014 seçimlerinde Mustafa Akaydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunu kaptırınca da borç ödenmedi. Dönemin CHP İl Başkanı Devrim Kök, seçim sonrası tüm alacaklıları çağırdığı toplantıya beni de davet etti ve faturalarda indirim istendi. 75 bin liralık faturada 5 bin liralık indirim yaptım" diye konuştu.

SIFIRI TÜKETTİ

Uysallar, CHP'nin genel seçim kampanyası kapsamında Elmalı İlçesine oy istemeye gelen CHP Milletvekili Adayı Mustafa Akaydın ile karşılaşınca ikinci kez şok yaşadı. Durumu Akaydın'a anlatan Uysallar, "Benim kimseye borcum yok. İl Başkanı'ndan alacaksın" cevabını alınca yıkıldı. Uysallar'ın tüm işleri kilitlendi ve 1961 yılından beri faaliyette olan baba yadigarı dükkanın elektriği kesildi. Uysallar, siparişi yetiştirmek için aldığı 8 çalışanın maaşlarını ödeyemediği gibi piyasaya olan borçlarını da zamanında ödeyemeyince sıfırı tüketti.

BANA YALAN SÖYLEDİLER

Kılıçdaroğlu'nun Denizli programında, Ayyıldız Kuruyemiş firmasının, CHP Genel Başkanı ile görüştüğünü anlatan Uysallar, "Kılıçdaroğlu, firma temsilcilerine, 'Takipçisi olacağım. Kurmaylarıma söyleyeceğim' demiş. Genel Başkan böyle söyleyince ben de umutlandım. Ama umudum yine yarım kaldı. Ayyıldız Kuruyemiş CHP İl Yönetimi'ne karşı icra takibi başlattı. Onların bu girişimine de CHP yönetimi, 'İcraya, 'Bu borç bizim değildir' itirazı yaptı" ifadelerini kullandı.

BORÇLARI ÜSTLENEN YOK
Seçimlerin üzerinden 1 yılı aşkın süre geçmesine rağmen CHP'nin piyasaya taktığı 1 milyon lirayı aşkın borcu SABAH Akdeniz Antalya gündemine taşımıştı. Piyasadaki en büyük alacaklı olan Tüya Reklam'ın 431 bin liralık alacağı için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 3 kez "Üzülme, ödenecek" sözü vermiş ancak borç yine ödenmemişti. Tüya Reklam'ın icra göndermesi üzerine ise CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin yazı ile itiraz ederek asıl borçlunun dönemin İl Başkanı Devrim Kök ile eski Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Akaydın olduğunu belirtmişti. Kök ile Akaydın da dilekçeler ile borcun kendilerinin olmadığını beyan etmişlerdi.

PARTİM BENİ MAHVETTİ
İçine düştüğü durumu anlatan Bülent Uysallar, "CHP üyesiyim. Başkasına yapılsa bile, bize yapılmaz diye düşündüm. Ama başımıza bunlar geldi. Arabamı bile satmak zorunda kaldım. Yılların esnafıyız. Elmalı'da herkes bizi bilir. Borçlar yüzünden mal alamaz duruma geldim. Aile huzurum bile kalmadı" diye konuştu. Yaşadıklarından sonra CHP'den istifa etmeyi düşünmediğini de Aktaran Uysallar, "Bunlarla parti içinde mücadele edeceğim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 yıllık hatır belini büktü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN