Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altın Portakal Yat Limanı geliyor

Giriş Tarihi: 25.5.2015
Altın Portakal Yat Limanı geliyor

da dev bir projeye daha imza atılıyor. Yer tespiti çalışmaları yapılan ve dünyada sadece Dubai'de bir benzeri bulunan yat limanı, görseli ile de büyük hayranlık uyandırdı

Ulaştırma Eski Bakanı Lütfi Elvan, Antalya'ya dev bir proje kazandırmaya hazırlanıyor. Dünyada sadece Dubai'de bir benzeri bulunan yat limanı, görseli ile büyük hayranlık uyandırdı. Öte yandan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri Altın Portakal Yat Limanı ve kruvaziyer limanları için da yer tespit çalışması yaptı. Dubai'deki palmiyenin bir benzeri de Antalya'ya geliyor. Türkiye'de eşi olmayan proje ile Antalya önemli bir cazibe merkezine daha kavuşacak. Ulaştırma Eski Bakanı ve Ak Parti Antalya Milletvekili Adayı Lütfi Elvan'ın yeni projesi büyük ilgi çekti.

Portakal Tasarımı Görülecek

Bakan Lütfi Elvan'ın Antalya için dev projeleri açıkladığı lansmanda ilk kez görücüye çıkan yat limanı Antalya'nın simgesi olan portakal şeklinde tasarlandı. İsmi de Altın Portakal olarak belirlendi. Hazırlanan tasarıma göre yat limanına havadan bakıldığında portakal dilimi görülecek. Limanın kara ile bağlantısı sadece yoldan ibaret olacak.

1400 Yat Bağlama Kapasitesi

Antalya Altın Portakal Yat Limanı için 1400'e yakın yat bağlama kapasitesi planlanıyor. Projenin Dubai'deki benzeri ile en önemli farkı ise üzerinde yerleşim alanı olmaması. Liman sadece yat bağlama alanı olarak kullanılacak, üzerinde yapılaşma olmayacak.

Yer Tespiti İçin Sahadaydı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Antalya Muratpaşa açıklarında yapılması planlanan Altın Portakal Yat Limanı ve Lara bölgesinde planlanan kruvaziyer limanı için yer tespiti çalışmalarında bulundu. Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Dr. Özkan Poyraz, Deniz ve İçsular Genel Müdür Mehdi Gönülalçak ile Bölge Müdürü İlker Çelik'ten oluşan heyet tarafından yapılan çalışmaların yer belirleme, etüd ve fizibilite projelerine altlık oluşturacağı bildirildi. Heyet daha sonra Kaleiçindeki tekne işletmecilerinin sorunlarını dinledi.

Yeni Kruvaziyer Limanları

Altın Portakal Yat Limanı dışında Antalya için Lütfi Elvan'ın iki önemli projesi daha var. Bunlar da Lara ve Demre de inşa edilecek kruvaziyer limanları. Lütfi Elvan daha önce yaptığı açıklamada, "Yat limanı Antalya için olmazsa olmazların başında geliyor. 2 bin 750 yat bağlama kapasitemiz var. Antalya için yıldızı parlayan kente çok daha fazlası gerekli. Altın Portakal Yat Limanını yapacağız. Demre ve Lara'da kruvaziyer limanlarımızı yapacağız. Manavgat'ta başka bir yat limanı yapacağız. Serik'te Finike'de veya başka bir bölgede yat limanı ihtiyacı olursa onu da gerçekleştireceğiz."müjdesini vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın Portakal Yat Limanı geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN