Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllanan dördüncü büyük kent Antalya

Giriş Tarihi: 28.5.2015
Akıllanan dördüncü büyük kent Antalya

Dünyada büyük kentler arasında Akıllı Kent projesinin büyük ölçekte gerçekleştiği dördüncü kent, Londra, Barselona ve Dubai'nin ardından Antalya olacak, hayat çok daha kolaylaşacak

Dünyada Akıllı Kent projesinin büyük ölçekte gerçekleştiği 4'üncü kent, Londra, Barselona ve Dubai'nin ardından Antalya oluyor. Türk Telekom tarafından hayata geçirilecek Akıllı KenTT projesi kapsamında kentte ilk etapta 22 kilometrelik ücretsiz kablosuz internet bölgesi oluşturulacak, toplu taşıma araçlarında da ücretsiz internet hizmeti sunulacak.

KAZALAR YÜZDE 60 DÜŞECEK

Akıllı durak, akıllı aydınlatma, akıllı sulama, akıllı sağlık hizmetleri sunulacak. Yerli mühendislerle ve yerli teknoloji kullanılarak hayata geçecek projeyle trafik kazalarında yüzde 60 düşüş hedeflenirken, trafikte bekleme süresinin yüzde 25 azalması, kamusal aydınlatma ve sulama masraflarının yüzde 30-35 azalması, karbon salınımında da yüzde 40 düşüş yaşanması bekleniyor.

TANITILDI

Proje Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleşen bir toplantıyla tanıtıldı. Tanıtım toplantısına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan, Türk Telekom CEO'su Rami Aslan, Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel katıldı. Toplantı öncesi akıllı sistem örnekleri Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun tarafından tanıtıldı.

KARAMAN ÖRNEĞİ

Lütfi Elvan, Akıllı Kent projesinin Türkiye'de ilk olarak Karaman'da hayata geçtiğini hatırlatarak, "Ancak büyük ölçekte hayata geçen ilk kent Antalya olacak. Antalya bu alanda dünyada da dördüncü kent konumunda" dedi. Karaman'da akıllı sinyalizasyon ile trafiğin rahatladığını anlatan Elvan, "Karaman'da sistem hayata geçtikten birkaç ay sonra, muhalefetten 'eskiden daha iyiydi' eleştirileri geldi. Ben de belediye başkanımıza 'Sistemi bir iki günlüğüne kapatın ve eski sisteme dönün' dedim. Daha ilk günde insanlar isyan etti. İnanılmaz bir talep geldi. Tekrar akıllı sisteme geri dönüldü" diye anlattı.

İŞLEM TAMAM
Antalya'ya Akıllı Kent sözünü 12 Nisan'da gerçekleşen aday tanıtım toplantısında verdiğini hatırlatan Elvan, "3T'den bahsetmiştim. Antalya'nın tarım ve turizmin yanı sıra teknoloji kenti olacağını söylemiştim. Hemen harekete geçtik. O günden bir buçuk ay geçti. Bugün ilk fazı tamamlanıyor. İki fazı daha var. Neyin sözünü verdiysek, gerçekleştiririz. Bizi başkalarıyla karıştırmayın" dedi. Elvan, Antalya'da 20-30 yılda yapılacakları 4-5 yıla sığdırmak istediklerini söyledi.

KENDİME RAKİP GETİRDİM

Menderes Türel ise, her gün bir açılış ve temel atma töreni yaşandığını hatırlatarak, "Bu nasıl bir berekettir. Allah Antalya'yı nazardan saklasın" dedi. Elvan'ın Antalya'dan aday olması için kendisinin çok gayret gösterdiğini hatırlatan Türel, esprili bir yaklaşımla "Bir derdimi paylaşayım. Kendime rakip getirmişim. Ayağının tozuyla Antalya'yı hallaç pamuğu gibi attı. Başıma iş açtım. Ama Allah herkese böyle dert versin" dedi. Akıllı kent projesinin kendi seçim vaatleri arasında da bulunduğunu hatırlatan Türel, "Sayın Elvan, hem bu projeye hız verdi. Hem de kapsamını genişletti" dedi.

EN UZUN ÜCRETSİZ İNTERNET HATTI
Cumhuriyet Meydanı, Kapalı Yol, Yavuz Özcan Parkı, Konyaaltı Sahili, Sarısu, Kale Kapısı, Kadınlar Plajı ve Beach Park olmak üzere 8 noktada ücretsiz kablosuz internet hizmeti sunulacağı açıklandı. 22 kilometre uzunluğundaki bu ücretsiz internet hattının Türkiye'deki bu alanda en uzun hat olduğu öğrenildi.

2023 ANTALYA'SININ AYAK SESLERİ
Akıllı kent Antalya'da güvenlik alanında yeni bir çağ açacak. Yüz tanıma sistemi sayesinde polis tarafından aranan şahıslar anında tespit edilebilecek. Hız yapmak mümkün olmayacak. Akıllı trafik ışıkları ile bekleme süresi düşecek. 780 toplu taşıma aracı ve tüm durakları kapsayacak akıllı sistem ile hangi aracın hangi durakta ne zaman duracağı bilinecek. Yolcular bineceği aracın ne zaman duraktan geçeceğini tam olarak bilebilecek. Yolcu sayısı otomasyon sistemiyle sayıldığı için ücret toplama konusunda şoför esnafının şikayetleri bitecek.

DÜNYAYI 5 KEZ DÖNÜYOR
Türk Telekom CEO'su Rami Aslan ise şirketlerinin 38 milyon müşterisi olduğunu, bin 500 bayi ofisi ve 30 binin üzerinde çalışanla hizmet verdiklerini söyledi. Aslan telekomünikasyon altyapı yatırımlarının 22 milyar TL'yi aştığını kaydetti. Fiber optik kablo yatırımlarının 200 bin kilometreye ulaştığını ve bunun dünyanın çevresini 5 kez dönmeye yeteceğini ifade eden Aslan, bu uzunluğun birçok Avrupa ülkesinin üzerinde olduğunu söyledi.

PROJEDEN DETAYLAR
Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun da yaşlıların kolundaki panik tuşuna basmasıyla ambulansın harekete geçeceğini anlatarak "Kronik şeker ve tansiyon hastalarının da ölçümler için hastanelere gitmesine gerek kalmayacak. Ölçümler evde yapılacak. Dijital ortamda sonuçlar doktora iletilecek" dedi. Dursun, Antalya'ya gelen turistlerin her türlü mekanla ilgili bilgilere kentin çeşitli noktalarına yerleştirilen kiosklardan ulaşabileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllanan dördüncü büyük kent Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN