Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu okulun mezunları işsizliği bilmiyor

Aksu'da bulunan Aysel Akın-Klaus Wagner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören öğrenciler uzman ziraatçı olarak mezun oluyor

Giriş Tarihi: 29.5.2015
Bu okulun mezunları işsizliği bilmiyor
Antalya'nın Aksu ilçesinde 2009 yılında kurulan Aysel Akın-Klaus Wagner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenciler tarımı, seracılığı ve budamayı uygulamalı olarak öğreniyor. Antalya'da 288 öğrencinin eğitim gördüğü lisede öğrenciler çiçekçilik, bahçecilik, peyzaj, sebze yetiştiriciliği, tohum üretimi, ilaçlama, gübreleme, budama, bahçe eğitimi dersleri görüyor. Burada eğitim alan öğrenciler tarımda kalifiye eleman ihtiyacını karşılıyor.

ANTALYA'NIN TEK LİSESİ

Aysel Akın-Klaus Wagner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kentin tek seracılık, tarım ve peyzaj konusunda eğitim veren okulu konumunda. Lisedeki öğrenciler hem teorik hem de pratik olarak ders alıyor. Öğrenciler tarım derslerini tarlada, serada uygulamalı olarak uzman öğretmenlerden alıyor. Seralarda, karpuzdan muza kadar birçok ürün yetiştiriyorlar.

UZMANLAŞIYORLAR

Aysel Akın-Klaus Wagner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenciler peyzaj budama konusunda da ders görüyorlar. Bahçede yetiştirdikleri fidanların budamasını da öğrenciler yapıyor. Böylece liseliler tarım konusunda da uzmanlaşıyor. Öğrenciler burada öğrendikleri ile Antalya'nın en modern bahçelerinde iş bulma olanağına sahip oluyor.

İLK MEZUNLARINI VERDİ
Aksu ilçesinde yeşilliklerin ortasında kurulan lise ilk mezunlarını 2013 yılında verdi. Liseden mezun olanlarının tamamına büyük tarım şirketleri iş teklifi yaptı. Ancak öğrencilerin tamamı Ziraat Fakültesini kazandı. Okul Müdürü Mustafa Köseoğlu, okullarının Türkiye'de tarım, peyzaj ve tohumculuk alanında eğitim veren birkaç okuldan biri olduğunu söyledi. Buradaki eğitimin temel amacının tarımda nitelikli ve kalifiye eleman yetiştirmek olduğunu da belirten Müdür Köseoğlu, "Okulumuzda her şey uygulamalı. Her öğrenci seracılık, tohumculuk ve ağaç yetiştiriciliğinin tüm unsurlarını öğreniyor. Okuldan mezun olduklarında dört dörtlük bir ziraatçı olarak diplomalarını alıyorlar" diye konuştu.

ÖĞRENCİLER MEMNUN
Aysel Akın-Klaus Wagner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri ise içinde bulundukları ortamdan memnunlar. Burada meslek sahibi olduklarını da belirten öğrenciler, "Biz mezun olmamıza yakın büyük tarım ve tohumculuk şirketleri bize iş teklifinde bulunuyor. Okulun iş garantisi var. Ayrıca toprakla uğraşmak güzel. Sınıfta gördüğümüz dersi harfiyen sahada uyguluyoruz" diye konuştular. Okulun öğretmenleri ise Türk tarımına bilgili ve kalifiye eleman yetiştirdiklerini kaydettiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu okulun mezunları işsizliği bilmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN