Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoca'nın hortumu arşivlerden çıktı

Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Akaydın'ın yerel seçimlerde belediye kesesinden dikiş ve lokum kutuları dağıttığının belgesi arşivlerde bulunan fotoğraflardan ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 29.5.2015
Hoca'nın hortumu arşivlerden çıktı
Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın'ın yerel seçimlerde belediye kesesinden dikiş ve lokum kutuları dağıttığının belgesi arşivlerdeki fotoğraflardan ortaya çıktı. Görevi döneminde dikiş ve lokum kutusu dağıtıp araç kiralayarak, belediye kaynaklarını kendi propagandasını yapmak için kullandığı iddiasıyla yargılanan Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li eski Başkanı Akaydın'ın fotoğrafları başını ağrıtacak.

HANİ HABERİN YOKTU?

Yargılandığı davanın ikinci duruşmasında olaydan haberinin olmadığını ve hediyeleri kendi cebinden karşıladığını öne süren Akaydın'ın 2014 yerel seçimleri öncesinde gerçekleştirdiği İbradı ilçesi ziyaretinde o tarihlerde İbradı Belediye Başkanı adayı olan ve seçimi kazandıktan sonra Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Serkan Küçükkuru'nun da yer aldığı bir fotoğrafta vatandaşa lokum kutusu verdiği ortaya çıktı.

TANIKLAR VAR
Üzerinde "Evinizin bereketi, ailenizin mutluluğu için Büyükşehir hizmetinizde, ağzımızın tadı bozulmasın" ve "Antalya'nın güzelliklerini hep birlikte yaşamaya devam edeceğiz" mesajlarının yazılı olduğu hediyelerin ziyaret edilen yerlerde vatandaşlara dağıtıldığı fotoğraflarla belgelendi. Mustafa Akaydın'ın İbradı ziyaretinde dönemin İl Başkanı Devrim Kök, CHP Muratpaşa Meclis Üyesi Songül Başkaya, dönemin CHP İl Başkan Yardımcısı Ergun Kurt ve oğlu CHP Antalya Gençlik Kolları eski Başkanı Eren Kurt'un da fotoğraf karelerinde yer aldığı ve olaya şahit oldukları net bir şekilde görülebiliyor.

247 BİN LİRALIK ZARAR

Akaydın'ın dağıttığı kutularla ilgili "Seçim harcamalarının belediye bütçesinden karşılandığı tespit edilmiştir" ve "Seçim propaganda giderlerinin belediye bütçesinden karşılandığı görülmüştür" cümlelerinin yer adığı Sayıştay'ın son raporunda toplam 5 kalem harcamada 247 bin 508 liralık kamu zararı oluştuğu vurgulanmıştı. Üzerinde Akaydın'ın fotoğrafı ve imzası bulunan dikiş ve lokum kutusu olmak üzere toplamda 30 bin metal kutunun belediyeye zararı 104 bin 430 TL seviyesinde. Diğer seçim malzemeleri de yine üzerinde Akaydın'ın ismi olan bez çanta, kahve ve kurşun kalem olarak sıralanıyor.

DURUŞMA SEÇİM SONRASI

Akaydın'ın yanı sıra dönemin Kültür Hizmetleri Daire Başkanı Adem Akyürek, Halkla İlişkiler Daire Başkanı Akgün Keskin Sakarya ile Sağlık İşleri Daire Başkanı Yıldız Oral da yargılanıyor. Üçüncü duruşma için dava, seçim sonrasına, 21 Eylül'e ertelenmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca'nın hortumu arşivlerden çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN