Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracattan iyi haber

Rusya'ya dikenli salatalık ihracatı geçen yıla göre yüzde 107, domates ihracatı ise yüzde 14 arttı. İlk 5 ayda Rusya'ya yapılan ihracat rakamı 2014'ün tamamında yapılan rakamlara yaklaştı

Giriş Tarihi: 2.6.2015
İhracattan iyi haber
Rusya'daki ekonomik kriz nedeniyle Türkiye'ye gelen turist sayısında düşüş olurken, yaş sebze ve meyve ihracatında ciddi orandaki artış sevindirdi. Rusya ekonomik darboğazı aşmak için birçok alanda sınırlamalar getirirken, Alanya'dan satın aldığı dikenli salatalık ve domateste tam tersi durum yaşandı.

2014'ÜN TÜMÜNE YAKIN

Geçen yılın ilk 5 ayında Rusya'ya 1674 ton salatalık, 812 ton domates ihraç edilirken, bu yılın aynı döneminde 3 bin 475 ton salatalık, 930 ton domates ihraç edildi. 2015'in ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre salatalıktaki ihracat artışı yüzde 107.5, domateste ise yüzde 14.5 oldu. Bu yılın ilk 5 ayında Rusya'ya yapılan salatalık ve domates ihracatı da geçen yılın tamamında yapılan rakamlara yaklaştı. 2014'ün tamamında Rusya'ya 4 bin 900 ton salatalık, 1126 ton domates ihraç edildi.

İHRACAT 2'YE KATLANIR
Yıl sonuna kadar geçen yılki rakamların 2'ye katlanmasını beklediklerini söyleyen Alanya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar "Alanya'da turizm kadar tarımda da ön plandayız. Alanya'da yoğun bir örtü altı üretimi söz konusu. Bu örtü altında da domates ve salatalık üretimimiz ciddi boyutlarda" dedi. Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven de "Her ne kadar Rusya'da bir kriz var dense de bizim bu ülkeye sebze meyve ihracatımız artarak devam ediyor. İlk 6 aylık dönemin sonunda toplamda geçen yılın ihracat rakamlarını geçeceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracattan iyi haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN