Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boğaçayı'nda Altın yalanı

Yıllar önce, kum ve çakıl işleyip satabilmek için ortaya atılan altın madeni yalanı, Türel'in Boğaçayı projesini engellemek için hortlatıldı

Giriş Tarihi: 5.6.2015
Boğaçayı'nda Altın yalanı
Antalya'da yıllar önce, Boğaçayı'nın kum ve çakılını işleyip satabilmek için ortaya atılan altın madeni yalanı, bugün de Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in Boğaçayı projesini engellemek için hortlatıldı. İddia 2001 yılında ortaya atılmış, 2 yıl tartışılmıştı. Sonunda da ÇED raporu ve altın çıkarma izni verilmişti. Ancak firmaya altın ararken çıkacak kum ve çakılı satma izni verilmeyince, kimse burada altın çıkarıldığını duymamıştı.

KANAL BAHANE İDDİASI

Konu, Antalya Divriğliler Derneği'nin 'Çevre Kirliliği' konulu toplantısında gündeme geldi. Milletvekili adaylarının davet edildiği toplantıya CHP'den Figen Çalıkuşu, HDP'den ise Saruhan Oluç ve Nuray Erçağan katıldı. Paralel yapı ile işbirliği yapan ve seçim için kutsal ittifak kuran HDP'nin Antalya adayı Erçağan, Antalya 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nin talebi üzerine 2003'te hazırlanan bilirkişi raporunu ortaya sürerek, Boğaçayı'nda dere yatağındaki kayaç kütlelerinde altın ve gümüş madenine rastlandığını iddia etti. Erçağan, Boğaçayı Projesinin bir bahane olabileceğini, altın ve gümüş yoğunluğunun derinleştikçe artacağını dile getirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün de bu savı destekleyerek, "Geçici taş ocağı ruhsatı, maden arama sondajı veya 'kanal yapıyorum' diye bu yapılabilir" diye konuştu.

ARŞİVLER ORTADA

Oysa gazete arşivlerini inceleyen birisi 2001'de Antalya gündemine bomba gibi düşen 'Boğaçayı'nda altın bulundu' yalanının nasıl sonuçlandığını kolaylıkla bulabilirdi. 2003'te iddiayı ortaya Şengünler Madencilik şirketi, bölge halkının tepkisini çekmişti.

İZİN VERİLMİŞTİ
O dönemde, bugün ortaya atılan bilirkişi raporunun yanında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından iki numuneden birinde altın olduğu ve MTA tarafından da altın bulunmadığı yolunda raporlar hazırlanmıştı. İnceleme Değerlendirme Komisyonu sahada altıngümüş üretimi için 'ÇED olumlu kararı' verirken, yöre halkının isteği doğrultusunda, üretim sonrası çıkarılan kum-çakılın, faaliyet sahibi tarafından satılmasına kesinlikle izin verilmeyeceği karara bağlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaçayı'nda Altın yalanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN