Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Isparta'da gül sezonu uzadı

Gül yağı üretiminin merkezi Isparta'da yağışlar ve don olayı nedeniyle geç başlayan hasat, sezonu 1 ay uzattı. GÜLBİRLİK Genel müdürü Çelik, bu sezonda 6 bin ton alım yapmayı hedeflediklerini söyledi

Giriş Tarihi: 8.6.2015
Isparta'da gül sezonu uzadı
Türkiye'nin gül bahçesi Isparta'da bu yıl yağışlar ve don nedeniyle geç başlayan hasat, sezonu da 1 ay uzattı. GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, bu yıl 6 bin ton gül çiçeği üretimi beklediklerini söyledi. Isparta'da 20 bin dekarlık alan üzerinde gerçekleştirilen gül çiçeği hasadı, yaklaşık 50 gün sürüyor. Normal sezonda mayıs ayı ortalarında başlayan hasat, haziran sonu itibariyle tamamlanıyor. Ancak bu yıl yağışlar ve nisan ayında yaşanan don olayı nedeniyle sezon geç başladı. Hasadın temmuz ayına kadar uzayabileceği kaydedildi.

DÜNYA KOKLUYOR

Keçiborlu ilçesine bağlı Kılıç beldesinde şafak vakti gül toplayan üreticilerle bir araya gelen GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, Isparta'da üretilen gül çiçeğinin başta GÜLBİRLİK olmak üzere özel sektördeki firmalar tarafından alınıp parfüm ve kozmetik sanayine gül yağı olarak satıldığını belirtti. Genel Müdür Çelik, "Isparta'nın gül yağı da hepinizin malumu olduğu üzere dünyanın en büyük parfüm markalarının hemen hepsinde kullanılıyor. Dolayısıyla Isparta gülünü dünya kokluyor" dedi.

2015 HEDEFİ 6 BİN TON

Isparta'nın 2015 sezonunda müşterilerin ihtiyaçlarını karşılama noktasında bir sorun yaşamayacağının altını çizen GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik şunları söyledi: "Hem gül yağı satışında hem de gül çiçeği üretiminde üretici hak ettiği fiyatı alacaktır diye bekliyorum. Beklenmedik bir sorun olmazsa herkes alın terinin karşılığını alacak. 6 bin ton çiçekten yaklaşık üretimimiz 2 ton gül yağı ve 10 tona yakın gül konkreti şeklinde gerçekleşecek. 200 tona yakın da gül suyu üretimi yapılacak. Isparta ekonomisine 15 ila 20 milyon euro'luk girdi sağlanacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isparta'da gül sezonu uzadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN