Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçimin yıldızı Antalya oldu

AK Parti açısından seçimin yıldızlarından biri olan Antalya yüzde 3.13 artışla AK Parti oylarının en çok arttığı 5'inci büyükşehir oldu

Giriş Tarihi: 11.6.2015
Seçimin yıldızı Antalya oldu
YSK'nın geçici seçim sonuçlarını açıklamasıyla birlikte ortaya çıkan rakamlar AK Parti'de, Antalya'yı ön plana çıkardı. AK Parti'de Türkiye genelinde yüzleri güldüren illerin başında Antalya geldi. AK Parti, Antalya'da 19 ilçenin 16'sında zirvede yer alarak yüzde 39.29 oy oranıyla ilk sırada yer aldı. Antalya, bir yıl önce gerçekleşen yerel seçimlere oranla yapılan kıyaslamada, AK Parti'nin yakaladığı artışla dikkat çekiyor.

YÜZDE 77'Sİ

Antalya'da 2014 yerel seçimlerinde yüzde 33,87 oy oranına sahip olan AK Parti, 2015 genel seçimlerinde oy oranını yüzde 34,93'e yükseltti. Bir yılda yüzde 3,13 artış yakaladı. AK Parti Antalya'da, Türkiye genelinde oyların yüzde 77'sine ev sahipliği yapan büyükşehirler arasındaki başarısı ile dikkat çekti.

5'İNCİ SIRADA YER ALDI

AK Parti Türkiye genelinde 7 büyükşehirde oylarını arttırırken, Antalya 30 büyükşehir arasında AK Parti'nin oy oranını en çok arttırdığı 5'inci büyükşehir oldu. AK Parti 30 ilde, bir önceki yerel seçime oranla oylarını arttırırken, çoğunluğu Güney Doğu Anadolu illeri olmak üzere 51 ilde ise gerileme yaşadı.

ARTIŞ

Antalya oyların arttığı iller arasında en yüksek seçmen sayısına sahip il olarak da dikkat çekiyor. Yaklaşık 1.6 milyon seçmen sayısına sahip Antalya, 1 milyon 337 bin geçerli oyla bu alanda zirvede. Artış yaşanan büyükşehirlerin seçmen sayısı sıralamasında Konya 1 milyon 459 bin seçmenle ikinci ve Samsun 935 bin seçmenle üçüncü sırada.

İDDİALARI ÇÜRÜTTÜ
Bu rakamlar ışığında seçim değerlendirmesi yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti'nin Antalya'nın 19 ilçesinden 16'sında birinci parti çıktığını, birinci olamadıkları ilçelerde ise ikinci parti olduklarını belirtti. Türel, sonuçların ortaya kodluğu tablo ile halkın yeni Büyükşehir Yasası'ndan yakındığı iddialarını çürüttüğünü söyledi.

KOLAY BİR İŞ DEĞİLDİ

Antalya'da 19 ilçenin 16'sında birinci çıkmanın, bu seçimlerde kolay iş olmadığını vurgulayan Başkan Türel, "Birinci olamadığımız ilçeler Muratpaşa, Konyaaltı ve Kemer'de ikinci olduk. Kemer'de sadece 265 oy farkla ikinci olduğumuzu, Konyaaltı'da da oylarımızı arttırdığımızı göz önünde bulundurduğumuzda bu sonucun, önemli bir başarı olduğu daha da iyi anlaşılacaktır" dedi.

HALKIN TERCİHİ AK PARTİ OLDU

Seçim sonuçlarının, muhalefetin her ortamda gündeme getirmeye çalıştığı, vatandaşların yeni Büyükşehir Yasası'ndan yakındığı iddialarını da bir kez daha çürüttüğünün altını çizen Türel, yeni yasa ile Büyükşehir hizmet alanına giren hemen hemen tüm ilçelerde oyların yükseldiğini kaydetti. Büyükşehir'e yeni bağlanan ilçelere bağlı belde ve köylerin yüksek oranda AK Parti'ye verdiği desteğin önemli olduğuna dikkat çeken Menderes Türel, "Alanya, Manavgat, Finike, Döşemealtı, Demre ve Korkuteli'de; 2014 seçim sonuçlarına göre ikinciyken ciddi oy artışları ile AK Parti'nin birinciliğe yükselmesi halkımızın sandıkta, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak bize 'Durmak yok yola devam' mesajını verdiğini göstermektedir" dedi.

ANTALYA İÇİN SEVİNDİRİCİ

Başkan Türel, Türkiye'de seçmenlerin yüzde 77'sini oluşturan 30 büyükşehir arasında AK Parti'nin oy artışı yakaladığı şehirler itibariyle Türkiye 5'incisi olmasının bu seçimlerde Antalya adına sevindirici bir sonuç olduğunu ifade etti. Menderes Türel sözlerine şöyle devam etti: "2015 genel seçimlerindeki tek üzüntümüz AK Parti olarak tek başına iktidar yetkisini halktan alamamış olmamızdır. Yine de halkın verdiği mesajları doğru okuyarak yolumuza devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da oy veren, vermeyen tüm vatandaşlarımıza hizmet borcumuzu en iyi şekilde ödemek için gece-gündüz çalışmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın."

BELEDİYE BAŞKANLARI DA ÇALIŞTI

Yaşanan artışı değerlendiren Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, artışın parti teşkilatının çalışmalarının ve yapılan kamu yatırımlarının bir sonucu olduğunu söyledi. Belediye başkanlarının da yerel seçim yoğunluğunda çalıştıklarını anlatan Sümer, gençlik kollarından kadın kollarına kadar tüm parti teşkilatına teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Antalya'ya verdiği öneme dikkat çeken Sümer, yatırımların bunun örneği olduğunu söyledi. Sümer, bu yatırımların da yaşanan artışta etkili olduğunu ifade etti.

KATILIM 2011'İN ALTINDA KALDI
Antalya'da seçmen sayısı 2011'de yapılan son genel seçime oranla 180 bin 642 artarken, katılım oranı ise yüzde 85.27 seviyesinde gerçekleşti. Antalya'da 2011'de seçime katılım oranı yüzde 86.42'ydi. 2014 yerel seçimlerinde katılım ise yüzde 89.42 seviyesinde gerçekleşmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçimin yıldızı Antalya oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN