Mevlana'da dün-bugün

Giriş Tarihi: 13.6.2015
Mevlana'da dün-bugün

Antalya trafiğinin en önemli noktalarından biri olan Mevlana Kavşağı'nda dün ve bugünkü görüntü ile trafiğin akış hızındaki fark, görenleri şaşkına çeviriyor

Antalya'da trafiğin en yoğun olduğu merkezlerden Mevlana kavşağı, seçim yasaklarının sürdüğü günlerde sessiz sedasız trafiğe açıldı. Kavşağın olmadığı dönemlerde kaplumbağa hızıyla ilerleyen trafiği hatırlayanlar, kavşağın trafiğe açılması ile yaşadıkları rahatlığı büyük memnuniyetle karşılıyor.

SÜREKLİ TIKALIYDI

100'üncü Yıl caddesi ile Kepez, Havalimanı ve Lara bölgesine geçişi sağlayan Mevlana kavşağında 4 ay öncesine kadar günün her saatinde trafik sorunu yaşanıyordu. Bu nedenle kavşaktan geçmek Antalyalı sürücüler için büyük sıkıntı oluşturuyordu. Kentin doğusu ile batısını birbirine bağlayan ana arter olması nedeniyle trafikte ciddi kilitlenme meydana geliyordu.

ÇOK ŞİKAYET ALIYORDU
Mevlana kavşağında yaşanan bu sıkıntı kentteki herkesin şikayeti haline gelmişti. Özellikle havanın yağışlı olduğu zamanlarda tıkanan trafik saatlerce açılmıyordu. Yoğunluk bazen ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı kazalara neden oluyordu. Mevlana kavşağı bu nedenle sürücülerin en çok şikayet ettiği nokta haline gelmişti.

4 AYDA TAMAMLANDI

Mevlana Kavşağı'ndaki yaşanan bu sıkıntıya aşmak için harekete geçen Antalya Büyükşehir Belediyesi, 4 ay önce fly over tarzı kavşak için 7 milyon 665 bin TL bedelle ihale yaptı. Büyükşehir belediye Başkanı Menderes Türel ihale yapılırken kavşağın 1 Haziran'da hizmete gireceği sözü verdi. Kavşak inşaatı 24 saat aralıksız çalışma ile tamamlanarak Türel'in söz verdiği tarihten 3 gün önce bitirilerek 29 Mayıs tarihinde sessizce hizmete girdi. Kavşaktan ilk geçen makam aracını kendi kullanan Menderes Türel oldu.

KESİNTİSİZ ULAŞIM

Mevlana Kavşağı üst geçidinin 29 Mayıs tarihinde hizmete girmesiyle birlikte daha 4 ay öncesine kadar kaplunbağa hızıyla ilerleyen araçlar artık duraklamadan geçiş yapıyor. Kentin batı, doğu ve kuzey, güney istikametine araçlar hiçbir ışığa takılmadan ilerliyor. Mevlana kavşağının Antalya trafiğine çok iyi geldiğini belirten sürücüler, "Burası kent trafiğinin ana düğüm noktası idi. Bu problem Menderes Başkan'ın duyarlılığı sayesinde aşıldı. Kent trafiği derin bir nefes aldı" diyerek memnuniyetlerini dile getirdiler.

Vatandaş ne diyor?

EKREM CEYHAN (TÜCCAR)


Keşke kentin bütün kavşakları Mevlana Kavşağı gibi direk geçişli olsa. Bu kavşak kentin en çok beklenen noktası idi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel göreve gelir gelmez bu sorunlu kavşağa neşter vurdu. Kentin en önemli kavşağındaki trafik sorununu çözdü.

ÇAĞLAYAN COMBA (İŞADAMI)

Lara'da oturan biri olarak her gün kente gidip gelmek ve bu kavşağı kullanmak büyük sorun oluyordu. Dakikalarca trafikte beklemek zorunda kalıyorduk. Kavşakta direk geçiş yapılınca sorun ortadan kalktı. Trafik tıkanmıyor. Büyük bir stres yaşamaktan kurtulduk.

BORA ÖZSOY (AVUKAT)

Ben Yenigün Mahallesi'nde oturuyorum. Dolayısıyla bu kavşağı her gün birkaç kez kullanmak zorunda kalıyordum. Çok büyük sıkıntı yaşıyorduk. Bu kavşağı geçmek Çubuk Beli'ni geçmekten daha zordu. Ancak direk geçiş yapılınca bu sorun ortadan katlı. Artık bu kavşağı kullanmaktan korkuyoruz, tam tersi geçerken hiçbir zaman kaybı yaşanmıyor.

HİLAL ERDAŞ (EMLAKÇI)

Mevlana Kavşağı kent trafiğinin en çok sıkıştığı nokta idi. Lara'da oturan biri olarak kentin batısına tek geçiş noktası idi. Burada dakikalarca kırmızı ışıkta bekliyorduk. Şimdi bu sorun çözüldü. Evimize gidip gelirken hiçbir sorun yaşamıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mevlana'da dün-bugün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN