Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahip bekliyorlar

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 5 ayda sahipsiz 127 köpek ve 44 kediyi yeni sahiplerine kavuşturdu. Sahipsiz Hayvan Barınağı'nda 500'e yakın hayvan da yeni sahiplerini bekliyor

Giriş Tarihi: 22.6.2015
Sahip bekliyorlar
Antalya'da ölüme terk edilmiş halde bulunup veterinerlerin şefkati ve tedavisiyle yaşama tutunan doberman cinsi Lucky'nin tüm Türkiye'yi derinden etkileyen hikayesi, gözleri Büyükşehir Belediyesi Veteriner Şubesi'ne çevirdi. İngilizce 'şanslı' anlamına gelen Lucky'nin hikayesinin benzerleri, Veteriner Şubesinde her gün yaşanıyor.

5 AYDA BİN 557 İHBAR

Son 5 ayda Veteriner Şubesine yapılan yaralı hayvan ihbarları bile bunu gözler önüne seriyor. Veteriner Şubesi'ne Ocak-Mayıs aylarında neredeyse tamamı telefonla olmak üzere bin 557 yaralı hayvan ihbar geldi. İhbarlar sonucu bin 259 yaralı hayvana müdahale edildi. Müdahale edilen hayvanların 550'si iyileştirildikten sonra yasa gereği alındığı yere tekrar bırakıldı.

181'İ SAHİPLENDİRİLDİ
İyileşip sokağa bırakılan hayvanların 295'i köpek ve 255'i ise kedi oldu. Daha şanslı olan hayvanlar ise sahiplendirildi. 127'si köpek ve 44'ü kedi olmak üzere toplam 181 hayvan son 5 ayda yeni sahiplerine kavuştu. 120 hayvan ise tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. İhbarların büyük bölümünü trafik kazalarında yaralanan hayvanlar oluşturdu.

İHBARLARA VETERİNER
Antalya Büyükşehir Belediyesi Veteriner Şube Müdürü Adnan Büyükkaya, gelen ihbarlar üzerine tam donanımlı ambulans ve veteriner hekim ve hasta bakıcı ile olay yerine gidildiğini anlattı. Büyükkaya, yaralı hayvanlara, yüksek teknolojik altyapıya sahip tesiste, uzman veteriner hekimler tarafından müdahale edildiğini söyledi.

SAHİPLERİNİ BEKLİYOR

Yaralı hayvanlara yapılan acil müdahalenin yanı sıra, hayvanların hem başta kuduz olmak üzere aşılamalarının hem de kısırlaştırılması yapıldığını anlatan Büyükkaya, tedavisi tamamlanan hayvanların ya sahiplendirildiğini ya da yasa gereği alındığı doğal ortama bırakıldığını ifade etti. Büyükkaya, ameliyat sonrası uzuvlarını kaybeden hayvanlar sahiplendirilemezse, barınakta engelli bölümüne alındığını kaydetti. Büyükkaya, vatandaşların Kepezaltı Sahipsiz Hayvan Barınağı'nda 500'e yakın kedi ve köpek bulunduğunu anlatan Adnan Büyükkaya, "Bakımevindeki hayvan dostlarımız yeni sahiplerini ve yuvalarını bekliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahip bekliyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN