Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ses getiren denetleme

Antalya'daki gürültü denetimleri 'müzik yayınları yasaklanıyor' yaygaralarına neden oldu. Ancak Danıştay'ın aldıgı bir karar ile bu denetimlerin olacagı zaten geçen yıldan belliydi

Giriş Tarihi: 23.6.2015
Ses getiren denetleme
Yıllardır vatandaşların yaka silktiği gürültü kirliligi ile mücadele 2015 yaz sezonunda hızlı başladı. Yapılan denetimler ve kesilen cezalar sonrası, 'eglence yasaklanıyor' yaygarası koparıldı. Eglence mekanı sahipleri verilen para cezaları, müzisyenler ise issiz kaldıkları gerekçesiyle isyan etti. Ancak gürültüyle mücadelede vites büyütülmesinin arkasında canlı müzigin yasak oldugu 'çok hassas bölgelere' Danıstay kararıyla konutların da eklenmesinin oldugu ortaya çıktı. Danıstay'ın aldıgı karar üzerine konutların 250 metre yakınında bulunan eglence mekanları mercek altına alındı. Ruhsatsız ya da yönetmeliklere aykırı müzik yayını yapılan açık ve yarı açık eglence mekanlarına ceza kesildi.

30 İŞLETME DENETLENDİ

Antalya'da geçen hafta gerçeklesen ses denetimlerinin faturası da ortaya çıktı. 2015 yaz sezonun baslamasıyla gerçeklesen ilk denetlemelerde Kaleiçi ve Lara'da 30 isletme denetlendi. 20 isletme hakkında tutanak tutuldu. Toplam cezanın 450 bin lirayı geçtigi iddia edildi. Gürültünün en fazla oldugu Lara bölgesinde 2 gece, Kaleiçi bölgesinde ise 3 gece denetimler gerçeklestirildi. Toplamda 30 isletme denetlendi. Yapılan denetimlerde 20 isletme hakkında tutanak tutuldu. Yönetmeliklere aykırı faaliyet gösteren isletmeler hakkında yasal islem yapıldı.

DAHA ÖNCEDEN BELLİYDİ

Sorunun temelinde eglence merkezlerinin canlı müzik ruhsatı almasında yasadıgı sorun var. Sorunun kökeni ise geçen yıla uzanıyor. Bir sikayet üzerine, eglence yerlerinde canlı müzik yayınının yasak oldugu 'çok hassas bölgelere' konutlar da eklendi. Konutlara kus uçusu 250 metreden yakın tüm açık ve yarı açık alanlarda canlı müzik etkinliginin yasaklanmasıyla belediyeler Canlı Müzik Izin Belgesi veremez duruma geldi. Danıstay 14. Dairesi'nin bu kararı, 2014 Haziran'da ilçe belediyelerine ulastı. 2014 yaz sezonu için ruhsat alan firmalar sorun yasamadı. Ancak belge yenilemelerde problem çıktı.

MURATPAŞA SİKAYETÇİ
2014 içerisinde Çevre ve Sehircilik Il Müdürlügü'nün yaptıgı tüm denetimlerin yüzde 43'ünü sikayete dayalı çevresel gürültü konusu olusturdu. Tüm gürültü sikayetlerinin yüzde 86'sı kent merkezinden geldi. Gürültü konulu söz konusu sikayetlerin ilçelere dagılımına bakıldıgında, yüzde 60'ı Muratpasa, yüzde 12'si Konyaaltı, yüzde 14'ü Kepez ilçesinden geldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ses getiren denetleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN