Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muratpaşa'da acente isyanı

Muratpaşa Belediyesi'nin Falez A.Ş'yi kurarak tur satmaya başlaması seyahat acentelerini isyan ettirdi. ATSO da tepkilerden nasibini aldı

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Muratpaşa'da acente isyanı
Muratpaşa Belediyesi'nin ekonomik durumları nedeniyle turizm aktivitelerine katılmayan vatandaşlara ekonomik yurt gezileri sunmak amacıyla Falez A.Ş. çatısı altında Daidai isimli seyahat acentesi kurarak belge alıp turlara başlaması, seyahat acentelerini isyan ettirdi. Antalya'da Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'ne (TÜRSAB) kayıtlı 700 acentenin, yaklaşık 500'ünün Muratpaşa sınırları içerisinde yer aldığını hatırlatan acenteciler, "Bizden istense vatandaşa makul fiyatlı turlar hazırlanırdı" dedi.

MALİYETİNE YAPACAKTIK

TÜRSAB Antalya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu, TÜRSAB üyesi seyahat acentelerinden konuyla ilgili ciddi tepki aldıklarını anlattı. Belediyenin şirketi kurulmadan önce Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın kendileriyle bir araya geldiğini anlatan Çavuşoğlu, "Ekonomik yetersizlik nedeniyle tura çıkamayan vatandaşlara yönelik projeyi duyunca, biz maliyetine, çok uygun fiyata tur düzenleyebileceğimizi anlattık. Ancak bu kabul görmedi. Acenteciler de bu duruma haklı olarak tepki gösteriyor" diye konuştu.

ATSO BOYUTU
Şirkette genel müdürlük görevini ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa İssi'nin yapması ise tartışmayı başka boyuta taşıdı. Seyahat Acentecileri Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Sefa Altınay, turizmci Yusuf Hacısüleyman'ın da ATSO yönetiminde yer aldığını hatırlatarak, "Tatil ihtiyacı var gerekçesiyle Muratpaşa Belediyesi, ilçede bir otel açmaya karar verse, ATSO buna sessiz kalır mıydı? ATSO acentelerin de hakkını savunmalı. Ama acenteler söz konusu olunca hakkını savunan kimse olmuyor" diye konuştu.

BİZİMLE RAKİP OLDU

Seyahat acenteciliği faaliyetinin belediyenin görevi olmadığını vurgulayan Sefa Altınay, "Muratpaşa, Türkiye'de seyahat acentelerinin en yoğun bulunduğu ilçelerin başında geliyor. Acentelerin desteği ile istenen faaliyet gerçekleştirilebilirdi. Yapılan uygulama çok sempatik olmadı. Belediye, ilçedeki acentelerle rakip hale geldi. Böyle bir talep, böyle bir potansiyel varsa, zaten biz acenteciler olarak, çok uygun fiyatlara turlar düzenleyebilirdik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muratpaşa'da acente isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN