Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uğur UĞURAL: Çıkmaz sokak

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Uğur UĞURAL: Çıkmaz sokak
Merhaba sağlığı değerli, yüreği güzel, ruhu güzel SABAH Akdeniz okurları.
Merhaba cennet Türkiyemin bilinç dolu yaşam dostları.
Reflü, gastrit, mide ülseri ve benzeri hastalıklar geçen yılki Ramazan ayına oranla bu yıl ciddi artış gösterdi. Stres ile yaşamanın mide hastalıklarını tetikleyen çok güçlü bir faktör olduğunu düşünürsek yükselen oranlara sanırım şaşırmamak gerekiyor.
Kaygıyı yaşam merkezine taşımak, öfke ve depresyon tipleri; bu hastalıkları medikal anlamda ileri seviyelere taşıyor.
Tüm bunların üzerine bir önceki gün iftar ve sahurda yapılan kritik beslenme hataları gün içerisinde psikolojik yan etkilerini gösterince umutsuz ve çaresiz kalabiliyoruz.
Dolayısıyla örtülü stres yükü altında açılan oruç ile birlikte az önce belirttiğimiz hastalıkları kendi elimizle tekrar tetikliyor ve istemeden de olsa biyolojik bir döngüye sokuyoruz. Mevcut diğer medikal sorunlarımız için kullandığımız ilaçların mideye olan yan etkilerini de hesaba katarsak işin içinden çıkmamız daha da zorlaşıyor.
Sigaranın korkunç zararlarını daha saymadım bile. Özellikle iftar sonrası sigaraya saldırma ve kıtlıktan çıkmışcasına tütün tüketme merakı, sanırım pek çok kişinin tıbbi anlamda çıkmaz sokağa doğru büyük adımlarla koştuğunun en bariz göstergesi olsa gerek.

HAFTANIN BİLİNÇ NOTU
Hangi yaşta olursanız olun; psikolojik ve fizyolojik durumunuz ile yüzleşip çözümlemek size daha sağlıklı bir yaşam sunar. Anne babaların bu konuda duyarlı olması önemli. Hem kör hem sağır olmamak lazım. Özellikle aşırı kilolu çocukların ve gençlerin bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Belirsizlik, bir şeyi kontrol edememe, titiz - mükemmeliyetçi - alıngan ve ayrıntıcı kişilik özellikleri; siz fark etmeseniz dahi; özellikle beyninizi, kilonuzu ve iç organlarınızı olumsuz şekilde etkiliyor. Hayatı ertelemeyin. 'Şimdi değil, yarın' demeyin. Yarın çok geç olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur UĞURAL: Çıkmaz sokak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN