Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahkeme kararına meclis kafa tuttu

Mahkemenin Konuksever'deki ticari alan kararına belediye meclisi dur dedi

Giriş Tarihi: 16.7.2015
Mahkeme kararına meclis kafa tuttu
Antalya 3'üncü İdare Mahkemesi'nin kararı gereği meclise gelen ve Konuksever Mahallesi'nde 25 bin metrekarelik arsanın ticari alana çevrilmesinin önünü açan 25 binlik ve 5 binlik imar planı değişikliği, Büyükşehir Belediyesi meclisinde iptal edildi. Mecliste, karar yeter sayısı olan 27 kabul oyu çıkmadı. İlk meclis toplantısında konu komisyona gönderilmişti. Meclisin devam oturumunda ise meclis üyeleri oy kullanmamakta direnince, Antalya tarihinde ilk defa bu nedenle meclis tatil edilmişti.

HUKUK GARABETİ

Mecliste yeterli katılım olmadığı için bir önceki toplantının tatil edildiğini hatırlatan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Madde maşallah vebalı gibi gören kaçıyor gören kaçıyor" dedi. Kendisinin oyunun ret olacağını vurgulayan Türel, AK Parti grubunun ise serbest bırakıldığını ifade etti. Başkan Türel, mahkeme kararını 'hukuk garabeti' olarak nitelendirdi. Türel, "Hukuk fakültelerinde idari hukuk dersinin ilk maddesinde bu öğretilir. İdare mahkemeleri yerindelik kararı veremez. Mahkeme belediye kararını ya bozar yada bozmaz. Ama burada Büyükşehir Belediyesi'nin yerine kendisini koyuyor. Mahkeme, hem önceki planı bozuyorum, hem de ticaret yapacaksın diyor. Bu tam bir hukuk garabetidir" diye konuştu.

CHP'DEN ÖZELEŞTİRİ

Bir önceki meclis toplantısında konu gündeme geldiğinde meclisten ayrılan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın devam oturumuna da gelmemesi tartışma yarattı. Türel, "Gönül isterdi ki kendi sınırları içerisindeki kamuoyunda gündem oluşturan bu konu ile ilgili görüşlerini sunmak üzere mecliste bulunsun" dedi. CHP Meclis Üyesi Songül Başkaya da kendi meclis üyelerine eleştiride bulunarak, "Bizler seçilmiş meclis üyeleri olarak, çok önemli kararlar alıyoruz. Halkın oylarıyla geldiysek bu koltukları doldurmamız gerekiyor" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkeme kararına meclis kafa tuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN