Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akaydın'ın borcuna CHP 'çekimser' kaldı

Beach Park'taki tahliyeler nedeniyle kesilen 3 milyon liralık borcun ödenmesine CHP'liler çekimser kaldı

Giriş Tarihi: 17.7.2015
Akaydın'ın borcuna CHP 'çekimser' kaldı
Konyaaltı Beach Park'ta Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın döneminde yerine getirilmeyen sorumlulukların faturası ağır oldu. Sözleşmenin feshi ile tahahkuk ettirilen ceza 3 milyon 156 bin liraya ulaştı. Menderes Türel döneminde Beach Park'ın devri konusunda Defterdarlık ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol, Mustafa Akaydın döneminde belediyenin ödemeleri yapmadığı gerekçesiyle tek taraflı feshedilmişti.

YOLLARI AŞINDIRDI

Göreve gelmesiyle birlikte Beach Park'ta tahliyeleri gerçekleştiren Başkan Türel, iki kez Maliye Bakanlığı'na giderek 3 milyon 156 bin 686 liralık cezayı sulh bedeli olarak 442 bin 526 liraya indirtti.

2.7 MİLYON TASARRUF
Ödemenin 30 gün içinde yapılması için meclisten istenen yetki talebine CHP grubunun çekimser, MHP grubunun Temmuz ayı meclisinin son oturumunda ret oyu vermesi ise tartışma yarattı. "Belediyeyi büyük bir yük ödemekten kurtaracağız" diyen Türel, çekimser ve ret oyları karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Türel, "Ödemediğimiz takdirde 3 milyonluk bir sorumluluğa sokacağız. Onu da hatırlatıyorum" dedi. Karar, 10 çekimser ve 3 ret oyuna karşın 36 kabul oyu ile kabul edildi. Antalya, bununle birlikte 2.7 milyona ulaşan bir tasarruf yapmış oldu.

SAYIŞTAY'DAN 10 MİLYON LİRA CEZA
Sayıştay, Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki çalışmalarıyla kamu zararı oluşturduğu gerekçesiyle CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın'ın yaklaşık 10 milyon lira tazminat ödemesine karar verdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde 100. Yıl Spor Kompleksi ve A-Kent toplu taşıma ücretlendirme sisteminde yüklenici firmaya kesilen gecikme cezasını tahakkuk ettirmediği, yüzde 2'lik pay alınmadığı ve sisteme ilişkin yargı kararının uygulanmadığı iddiasıyla başlatılan incelemede Akaydın, kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle tazminat cezasına çarptırıldı. Akaydın hakkında 3 ayrı dosya soruşturmasından 9 milyon 332 bin lira ve 190 bin dolar tazminat ödemesi yönünde karar çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akaydın'ın borcuna CHP 'çekimser' kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN