Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mevsim değiştiren tünel

Antalya'nın İbradı ilçesindeki Akdağ'da yapımı süren Demirkapı Tüneli, 4 dakikada Akdeniz ikliminden karasal iklime geçişi sağlayacak

Giriş Tarihi: 24.7.2015
Mevsim değiştiren tünel
Antalya'nın İbradı ilçesindeki Akdağ'da 5 kilometrelik tek tüp şeklinde yapımı devam eden Demirkapı Tüneli, trafiğe açıldığında 4 dakikada karasal iklimden Akdeniz iklimine geçişi sağlayacak. İbradı ile Konya'nın Derebucak ilçesi arasında yapımına 2013'te başlanan Demirkapı Tüneli'nde, ışığa doğru çalışmalar süratle devam ediyor. Tünel tamamlandığında Antalya-Konya arasındaki mesafe 90 kilometre kısalacak.

YAĞMUR VE GÜNEŞ

Karayolları 13. Bölge Müdürü Şenol Altıok, tünelin tamamlanmasıyla bölgenin sosyo ekonomik yapısının yanında turizm aksının da etkileneceğini anlattı. Tünelin diğer bir önemli özelliğinin de iki bölge arasındaki iklim farkını hissedilir derece ortaya koyması olduğuna işaret eden Altıok, "Konya'da 20 dereceyken Antalya'da 35 dereceyi gördük. Tünelden 80 kilometre hızla 4 dakikada geçilebilecek. Tünelin her iki yakası arasında şu anda 8-10 derece sıcaklık farkı var. Tünelin bir ucunda yağmur yağarken diğer ucunda nemli ve sıcak bir havayla karşılaşabiliyorsunuz" dedi. Tünelde günde ortalama 8 metre ilerleme sağlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mevsim değiştiren tünel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN