Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diplomatlara saygı anıtı

Fethiye'de Asala terör örgütü tarafından şehit edilen 38 Türk diplomat adına Saygı Anıtı yapıldı. Duygusal törene şehit diplomatların aileleri de katıldı

Giriş Tarihi: 25.7.2015
Diplomatlara saygı anıtı
Fethiye Belediyesi'nin, Ermeni terör örgütü Asala tarafından katledilen 38 şehit Türk diplomat anısına yaptığı Saygı Anıtı açıldı. Düzenlenen törene Fethiye Kaymakam Ekrem Çalık, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Asala tarafından katledilen şehit ateşe Dursun Aksoy'un eşi Şaziye Aksoy, oğulları Ümit Lütfü Aksoy, Kızı Özlem Özsavlu ile şehit din görevlisi Tecelli Arı'nın eşi Saadet Arı ve oğlu Hakan Arı ile kızı Handan Tepe aileleriyle birlikte katıldı.

GURUR VE ACI İKİLEMİ

Saygı Anıtı'nda şehit edilen 38 diplomatın fotoğrafları, isimleri, görevleri, ölüm tarihleri gibi bilgiler de yer aldı. Şehit Dursun Aksoy'un oğlu Ümit Lütfü Aksoy "Babamın, küçük oğluma dedelik yapamayacak olmasının acısı içerisindeyim. Gurur ve acı ikileminin kalan dünyada nefrete dönüşmemesi için çabalıyorum" ifadelerini kullandı. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise törende yaptığı konuşmada, Saygı Anıtı'nın adını bir şehitten alan Fethiye'nin toplumsal refleksi ve onurlu bir duruşu olduğunu kaydetti.

KIRMIZI KARANFİL
Konuşmaların ardından Fethiye Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Osman Musluk, şehit edilen 38 diplomatımız için Kuran-ı Kerim okudu. Şehit aileleri ve anıt açılışına katılım sağlayanlar kırmızı karanfilleri anıt üstüne şehit olan isimlerin üzerine bıraktı. Duygu dolu anlar yaşanırken, bazı şehit aileleri ve vatandaşlar göz yaşlarına hakim olamadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diplomatlara saygı anıtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN