Binek hayvanlar turizmin hizmetinde

Giriş Tarihi: 26.7.2015
Binek hayvanlar turizmin hizmetinde

Doğa ve tarih tutkunu turistler, yılda 3 milyon turist çeken Fethiye'de düzenlenen at, eşek ve deve safari turlarına katılarak tarih ve doğayla baş başa gezintiye çıkma fırsatı buluyor

Geçmişte yük taşıma ve ulaşımda insanların hayatını kolaylaştıran at, eşek, deve gibi binek hayvanlar, artık safari turlarıyla turizme hizmet ediyor. Yılda yaklaşık 3 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Fethiye'de turizme yönelik alternatif faaliyetler de gerçekleştiriliyor. Doğa ve tarih tutkunu turistler, Kayaköy ve Hisarönü mahallelerinde düzenlenen at, eşek ve deve safari turlarına katılarak doğayla baş başa gezinti yapma fırsatı buluyor.

TURİSTLER KEYİF ALIYOR

Bölgede 15 yıldır safari turu düzenleyen Hüseyin Çikin, tura katılacak turistlere ilk olarak binecekleri hayvan hakkında bilgi verdiklerini söyledi. Gerekli güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra müşterinin tercihine göre 15 dakika ve 1 saatten oluşan tura çıktıklarını belirten Hüseyin Çikin, kısa turda mahallede gezinti yaptıklarını, uzun olanda ise Kayaköy'ü gezdiklerini anlattı. Tura katılanların hem ören yerini gezme fırsatı bulduğunu hem de farklı bir tatil geçirdiğini dile getiren Çikin, turistlerin parkur boyunca fotoğraf çekerek bölgenin güzelliklerini keşfettiğini kaydetti. Hisarönü mahallesinde bulunan iki at çiftliği yetkililerince düzenlenen at safari turları da turistlerin ilgisini çekiyor. Günde iki kez düzenlenen turun ilk etabında Kayaköy'e kadar at sırtında giden turistler, Kayaköy'ün tarihi hakkında bilgilendiriliyor. İkinci turda ise ormandaki patikaları at sırtında gezen turistler, eşsiz güzellikteki Ölüdeniz'i yüksek bir yamaçtan izleme fırsatı buluyor. At çiftliği yetkilisi Ayşe Yılan, turları orman içindeki patikaları kullanarak gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Çiftlikte 30 at bulunduğuna dikkati çeken Yılan, günde yaklaşık 25 kişinin turlara katıldığını, yılda ise 5 bin civarında turiste hizmet verdiklerini belirtti.

KAYAKÖY TURU
Kayaköy'de 15 dakika ile bir saatten oluşan turlara katılan turistler, deve ve eşek sırtında Kayaköy ören yerini geziyor. Rehber eşliğinde tura çıkan turistlere ören yerinin tarihi hakkında açıklamada bulunuluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binek hayvanlar turizmin hizmetinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN