Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizm ve ihracata yeni destek morali

Rusya ve Avrupa'daki ekonomik krizin turizm ve ihracata olumsuz yansımalarını silmek isteyen Ekonomi Bakanlığı harekete geçti

Giriş Tarihi: 26.7.2015
Turizm ve ihracata yeni destek morali
Güney sınırında yaşanan olaylar ve Rusya'da yaşanan ekonomik krizin turizm ve ihracata olumsuz yansımalarını silmek isteyen Ekonomi Bakanlığı yeni hükümetin kurulmasını beklemeden harekete geçti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kısa vadede sağlanabilecek destekleri açıkladı. Destek başlıkları Antalya'da hem ihracatçının hem de turizmcinin yüzünü güldürdü.

İHRACATÇIYA DESTEKLER
İhracatçıya yönelik müjdelerin başında kredi yelpazesinin genişletilerek, miktarının da arttırılması geliyor. İhracat kredilerinde yüzde 100 olan risk ağırlığının küçük işletmelere yönelik kredilerde olduğu gibi düşürülmesi bekleniyor. Kamu bankaları ile birlikte özeller de sanayi kesimine destek için işbirliği yapacak. Bunların dışında hammadde finansmanı için nakit kredi, ihracatçıya malları gümrükte bekletmeyen teminat mektupları verilecek.

BAKANLIĞIN FARKI

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, özellikle ticarette beklemeye tahammülün olmadığını vurgulayarak, "Yeni hükümeti beklemeden harekete geçilmesi çok önemli. Hükümetin kurulmasını beklemeden, mevcut düzenle bunu yapmak çok olumlu. Bürokrasi başta olmak üzere bu tip ortamlarda genelde her şey durur, yada çok ağırlaşır. Ekonomi Bakanlığı bu anlamda farklılığını ortaya koydu" diye konuştu.

DEVLET YAPIYOR
İhracatçının
bölgede yaşanan sorunlarla boğuştuğunu vurgulayan Satıcı, yeni desteklerin çok olumlu olduğunu kaydetti. Satıcı, "İhracatçıların kullandığı kredilerin süresinin uzatılması konusunda, taahhütlerini yerine getirmesi için ek süre verilmesi noktasında Ekonomi Bakanlığı pozitif davranıyor. Eldeki imkanlar çerçevesinde ve dış konjonktürü gözeterek devlet, gerçekten devletliğini yapıyor. Kredi yelpazesi genişliyor. Daha kolay krediye ulaşma imkanı buluyor. Mevcut uygulama ihracatçı lehine yeniden düzenleniyor. Bunlar Türk ihracatçısının yurtdışında elini güçlendirecek unsurlar" diye konuştu.

TURİZM MÜJDESİ

Bölgede yaşanan olaylardan en büyük darbeyi turizmin başkenti Antalya yedi. Krizin hissedilmeye başlandığı ilk anda harekete geçirilen 2 aylık süre için 6 bin dolarlık yakıt desteğinin yeniden hayata geçeceğinin sinyali turizm sektörünü sevindirdi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin bir diğer müjdesi ise tur operatörlerine Hazine destekli kredi kefaleti sağlanması oldu. Bu destek de sezon öncesi gündeme gelmiş ama hayata bir türlü geçememişti.

KREDİ RAHATLATIR

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yusuf Hacısüleyman, tur operatörlerinin kredi garanti fonundan 100 milyon TL kredi kullanabilmesinin sektörü rahatlatacağını kaydetti. Hacısüleyman, "Bu destek büyük tur operatörlerine, özellikle Rusya'dan turist getiren tur operatörlerine bir nakit akışında kolaylık sağlayacaktır. Bunu çok iyi bir gelişme olarak görüyoruz" dedi.

YAKIT DESTEĞİ

Nisan-Mayıs ayları arasında verilen 6 bin dolarlık uçak başına yakıt desteğinin uzatılacağına ilişkin haberlerle ilgili de olumlu konuşan Hacısüleyman, "Özellikle 1 Eylül'den itibaren bu yakıt desteği tekrar verilebilirse, 12 aylık turizm yapma hedefimiz ve kış aylarında da cazip fiyatlar oluşturarak turist akışı oluşturmak düşüncemiz mümkün olabilir. Bunun düşünülmesi çok olumlu bir gelişme. Aynı zamanda üzerinde uzun süredir durduğumuz kış turizmini de olumlu etkileyecektir" dedi. Antalya turizmine yapılan her türlü desteğin karşılığının alınacağının altını çizen Hacısüleyman, "Devlet eğer harcayacağı paranın karşılığında da bir şey elde ediyorsa, bu iyi bir alışveriştir. Bunu sadece destek olarak görmek doğru değil" dedi.

İHRACATÇI BAŞKA NELER İSTİYOR?
Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi olduğunu hatırlatan Mustafa Satıcı, "İhracatın miktarından daha çok değerini arttırmak gerekiyor. Birim ihraç fiyatını yükseltmek gerekiyor. Şu an 1.5 dolar seviyesinde olan birim ihraç fiyatı 3 dolar seviyesine çıkartılmalı. En basit olarak, üretip ihraç ettiğimiz ürünlerde, ürünün değerini yüzde 20 arttırmak demek, Türkiye'nin cari açık sorununu çözmek demek. Bu nedenle kısa vadeli bu desteklerin yanında orta ve uzun vadede inovasyon, ARGE, tasarım ve markalaşma konuları verilen desteklerin artarak devam etmesini istiyoruz" diye konuştu.

TURİZMCİLER BAŞKA NE İSTİYOR?
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yusuf Hacısüleyman, sektörün en acil beklentilerinden birinin kış aylarında personel üzerindeki vergi yükünün azaltılması olduğunu söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun TOBB'da gerçekleşen toplantıda konuyla ilgili söz verdiğini hatırlatan Hacısüleyman, "Başbakan Davutoğlu 'İlgileneceğiz' demişti ama araya seçimler girdi. Yeni hükümeti de beklemeye gerek yok, mevcut hükümetin yapabileceği bir konu. Turizm işletmeleri diyoruz ki, kış aylarında çalışan insanlarımızın sayısını arttırabilmek ve işte tutabilmek için istihdamın üzerindeki vergi yüklerini azaltalım" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm ve ihracata yeni destek morali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN