Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Serin bir kaçamak

Artan sıcaklık ve nem kent merkezinde yaşayanları bunaltmaya devam ederken Isparta'daki Yazılı Kanyon, serin yer arayanlar için bulunmaz bir adres

Giriş Tarihi: 29.7.2015
Serin bir kaçamak
Akdeniz'in masmavi suları da klimalar da sıcağa çare olmuyor. Isparta'nın Sütçüler ilçesi sınırlarında bulunan Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, yılın bu en sıcak günlerinde serin bir yer arayanlar için en doğru adres.

KAYA KİTABELERİ MEŞHUR

Eski çağlarda Perge'den Pisidia Antiokheia'sına bugünkü adıyla Yalvaç'a uzanan antik bir yol üzerindeki kanyon, insanlık tarihi açısından önemli geçitlerden. Kanyona Antalya- Isparta karayolunun yaklaşık 80'inci kilometresinden ayrılan bir yoldan ulaşılıyor. Yazılı Kanyon adını filozof Epiktetos'un yolculara verdiği öğütlerin yazılı olduğu kaya kitabeden alıyor.

TERTEMİZ HAVA, BUZ GİBİ SU

12 endemik bitki türünün bulunduğu Yazılı Kanyon, Yeşildere ile Göksu derelerinin oluşturduğu bir vadi. Yüksekliği 100 metreden 400 metreye kadar değişen dik kanyon duvarlarının çevrelediği vadide, 1.5 kilometrelik yürüyüş parkuru bulunuyor. Kanyonun buz gibi, berrak sularında serinlemek, biraz dinlenmek, dinlenirken bir bardak demli çay içmek ve hatta hazırlıklı gidenler için küçük bir piknik imkanı da sunuyor.

EPIKTETOS'UN HÜR İNSAN ŞİİRİ

Kanyona girdikten yaklaşık 300 metre sonrasında ziyaretçilerin karşısına çıkan kitabede, Epiktetos'un 'hür insan' üzerine yazılmış bir şiiri yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Serin bir kaçamak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN