Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atık çamurundan yakıt elde edilecek

Antalya Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye'ye örnek olacak bir uygulama ile arıtma çamurunu, ek yakıt olarak kullanılabilir hale getirecek tesisin yapımına başladı. Tesis Eylül'de açılıyor

Giriş Tarihi: 31.7.2015
Atık çamurundan yakıt elde edilecek
Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu, atık su arıtma tesisinden çıkan arıtma çamurunun bertaraf edilmesini sağlayacak örnek bir projenin startını verdi. Yapımına 2 hafta önce başlanan Yerden Isıtmalı Solar Kurutma Tesisi, atık çamuru yüzde 85-90 katı madde oranına kadar kurutarak çimento fabrikalarında veya enerji geri kazanım tesislerinde ek yakıt olarak kullanılabilecek hale getirecek. Tesis, ihtiyaç duyduğu enerjiyi ise güneşten sağlayacak.

ÇEVRE HASSASİYETİ
Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, "Tesis, güneşli olmayan günlerde ihtiyaç duyulan kuruluk oranının sağlanabilmesi açısından doğalgazın kullanılacağı, yerden ısıtma sisteminin de düşünüldüğü hibrit bir projedir. Yapımına başlanılan tesisin tamamlanmasıyla birlikte, Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi, arıtma çamuruna çözüm bulmakla kalmamış, atığın ek yakıt olarak kullanılarak değerlendirilmesini de sağlamış olacaktır" ifadelerini kullandı.

EYLÜL'DE DEVREDE

Projenin Antalya OSB ve kent için çok önemli bir kazanım olduğunu vurgulayan Bahar, iş bitim tarihinin 31 Ocak 2016 olduğunu, tesisin planlanandan 4 ay önce, Eylül ayı içerisinde tam kapasite çalışmaya başlayacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atık çamurundan yakıt elde edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN