Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çılgın proje başlıyor

Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olacak Boğaçay Projesi'nin hazırlık çalışmaları tamamlandı. Boğaçayı Projesi STK'ların da görüşüne sunulacak

Giriş Tarihi: 1.8.2015
Çılgın proje başlıyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan ve Türkiye'nin ikinci çılgın projesi olarak isimlendirilen Boğaçay Projesi'nin birinci etap çalışmaları sona erdi. Projenin tüm yönleri ile masaya yatırıldığı çalışmalarda alınan kararlara göre; öncelikle Boğaçay havzası ve yakın çevresindeki altyapı çalışmaları ile mühendislik çözümleri gerçekleştirilecek, deniz suyu ile nehir suyunun karışmasını engelleyen kapaklı set yapılacak.

MASAYA YATIRILDI
Çalışmalar sonrasında geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Planlama Danışmanı Feridun Uyar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, ANTEPE Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Yantaç, ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay ve proje yöneticilerinin katıldığı bir toplantı yapılarak, Boğaçay Projesi tüm yönleri ile masaya yatırıldı. Toplantıda, Boğaçay nehrinin beslenme havzası sınırları içerisinde kalan 927 kilometrekarelik alanın tamamı ele alınarak havza bütünü içerisindeki her türlü afet ve altyapı riskine çözüm önerileri getirildi. Havza içerisinde meydana gelmesi muhtemel 'Taşkın koruma, yer altı suyu tuzlanma riski, katı madde taşınımı ve birikimi' sorunları detaylı olarak incelendi. Toplantıda ayrıca birinci etap çalışmalarda proje kapsamında yapılması öngörülen üst yapıların etkilenebileceği tüm sorunlar ve bunların mühendislik çözümleri görüşüldü. Toplantıda yapılan inceleme ve değerlendirmeler neticesinde projenin yapılması için öncelikle Boğaçay havzası ve yakın çevresindeki altyapı çalışmaları ile mühendislik çözümlerinin gerçekleştirilmesine karar verildi. Böylelikle havzadaki afet riskleri de tamamen çözülmüş olacak.

EKOLOJİK DENGE DESTEKLENECEK

Toplantıda alınan diğer kararlara göre; havza içerisinde Boğaçay nehri ve nehir yatağına bağlı kollar üzerinde taşkın ve sedimentin kontrolü için biriktirme, geciktirme yapıları inşa edilecek. Havzadaki sulak alanların sürdürülebilirliği sağlanacak, yeni sulak alanlar teşkil edilerek ekolojik denge desteklenecek. Proje kapsamında kentsel yaşam kalitesini ve turizm alternatiflerini artıracak kamu yatırımlarında kullanılmak üzere yeni kaynaklar da elde edilecek.

PROJE STK'LARA SUNULACAK

Boğaçayı Taşkın Önleme ve 1. Etap Üst Yapı Avan Projelerinin nihai sunumu en geç Eylül ayı içinde tamamlanarak Antalya'da meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve kent dinamiklerinin görüşüne sunulacak. Bu toplantılar neticesinde her türlü görüş, öneri, eleştiri ve değerlendirme dikkate alınarak, taşkın önlemeye yönelik nihai proje DSİ yetkililerinin onayına sunulacak.

2016 YILINDA BAŞLAYACAK
DSİ Genel Müdürlüğü'nün projeyi onaylaması ile birlikte; denizden yaklaşık 2 kilometre karaya doğru olan 1. etap çalışmalarının inşaatına 2016 içerisinde başlanması planlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Boğaçay Projesi'nin 1. etabını görev süresi içinde tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çılgın proje başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN