Fethiye Körfezi'nde şaşırtan görüntü

Dünyanın en büyüğü olabileceği belirtilen mürekkep balığı yumurtası kütlesi Fethiye Körfezi'nde kaydedildi

Giriş Tarihi: 3.8.2015
Fethiye Körfezi'nde şaşırtan görüntü
Muğla'nın Fethiye Körfezi'ne 6 kilometre mesafedeki Af Kule Dalış Bölgesi'ne 9 Temmuz'da 4 kişilik ekiple dalan Lütfü Tanrıöver, inanılmaz bir doğa olayıyla karşılaştı. 22 metre derinlikte otomobil büyüklüğünde şeffaf bir yumurta kütlesine rastlayan Tanrıöver, su altı kamerasını açarak kayda başladı. Gördükleri karşısında şaşkına dönen ekip, bir el feneri ile su baloncuğuna benzeyen şeffaf kütleyi incelediğinde, içinde küçük beyaz noktacıklar olduğunu fark etti.

EN BÜYÜĞÜ OLABİLİR

Tanrıöver kameraya kaydettiği esrarengiz nesneyi daha sonra ne olduğunu öğrenme umuduyla video paylaşım sitesine yükledi. Görüntüleri izleyen ABD Ulusal Doğal Tarih Müzesi'nden Dr. Michael Vecchione, ilginç kütlenin Latince adı 'Ommastrephes bartramii' olan, kırmızı uçan mürekkep balığı yumurtası kütlesine benzediğini söyledi. Dr. Vecchione ayrıca, bu kütlenin dünyanın en büyük yumurta kütlesi olabileceğini kaydetti.

2 MİLYON YUMURTA

En tehlikeli mürekkep balıkları olan Humboldt mürekkep balığı türüne ait bu yumurta kütlesinde 600 bin ile 2 milyon yumurta olduğu ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fethiye Körfezi'nde şaşırtan görüntü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN