Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaş sayesinde krize direniyorlar

Giriş Tarihi: 5.8.2015
Kaş sayesinde krize direniyorlar

Kaş ilçesinin hemen karşısındaki Meis adasında yaşayan Yunanlar alışverişlerini Kaş'tan yaparak ülkelerinde yaşanan krize direniyor

Antalya'nın Kaş ilçesine komşu olan Yunanistan'a ait Meis adasında yaşayan Yunanlar, ülkelerindeki krizi en az zararla kapatmak için çareyi Türkiye topraklarında buluyor. Kaş ilçesine 2.1 km uzaklıkta bulunan Meis adası sakinleri, haftada iki kez gelen gemiyle Rodos adasına gidip alışveriş yapmak yerine fiyatları daha uygun olan Kaş ilçesini tercih ediyor.

VERESİYE YAZDIRIYORLAR

Her 15 günde pazar ihtiyaçlarını karşılamak için Kaş'a gelen Yunanlar, maddi durumları iyi olmadığı zamanlarda ise Türk esnafa veresiye yazdırıyor. Saat satışı yapan pazar esnafından Yusuf Demirdaş, Yunanların Kaş ilçesine alışveriş için sürekli geldiğini belirterek, "Burası Yunanistan'a göre daha uygun hem de ulaşımı daha kolay. Meis Adası'nda yaşayanlar ise emekli insanlar. Buradan alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Buradaki pazar esnafından alışveriş yapıp, Yunan pazarında satış yapan Yunanlar var. Türk esnaf onlara çok kolaylık sağlıyor. Alışveriş yaparken yeri geliyor parası tam çıkışmadığında, haftaya ya da 15 gün sonra geldiklerinde veriyorlar. Bir nevi deftere yazdırıyorlar" dedi.

YUNANİSTAN'DAN UCUZ

Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer ise Meis adasında yaşayan Yunan vatandaşların tüm ihtiyaçlarını Kaş ilçesinden karşıladığına dikkat çekerek, "1980 yılından bu yana Meis'te yaşayanların alışveriş tercihi Kaş. Bilhassa Kaş'taki sebze meyve fiyatları çok çok ucuz olduğundan burayı tercih ederek alışveriş yapıyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaş sayesinde krize direniyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN