Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoca yaktığı ateşe düştü

İçişleri Bakanlığı seçimi kaybetmesinin ardından makamındaki resmi evrağı yaktıran Akaydın hakkında soruşturma izni verdi

Giriş Tarihi: 6.8.2015
Hoca yaktığı ateşe düştü
İçişleri Bakanlığı, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait bazı evrakı 'yasa ve usule uygun olmayan şekilde' yaktırdığı iddiasıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın ve iki belediye personeli hakkında soruşturma izni verdi. İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ün imzasının bulunduğu Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı kararında, yerel seçimlerin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamının devredilmesiyle ilgili hazırlıklar yapılırken, Başkanlık makamında bulunan kitaplar ve bazı belgelerin ne yapılacağı konusunun eski Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'a sorulduğu, Akaydın'ın da "Kitaplarımı ayırıp evime gönderin. Geri kalanını da çöpe atın" dediği belirtildi. Kararda, özel kalemde görevli personelin makamda bulunan belgeleri yırtmaya başladıkları, o sırada ortamda bulunan bir görevlinin, "Bunları yırtmakla bitiremezsiniz, toplayıp götürüp yakalım" dediği ifade edildi. Bu kişinin teklifiyle mevcut belgelerin çuvallara konularak belediyeye ait Boğaçayı mevkisindeki tesislere gönderildiğinin vurgulandığı kararda, şunlar kaydedildi: "Çuvallar içinde bölgeye gönderilen belgelerin kontrolsüz şekilde yakılması esnasında çıkan duman nedeniyle basın kuruluşları temsilcilerinin de oraya gelerek çekim yaptıkları, olayın yerel ve ulusal basında yer aldığı, bu nedenle konu hakkında müştekinin savcılığa suç duyurusunda bulunması üzerine savcılık tarafından soruşturma başlatıldığı anlaşılmıştır."

EVRAK ÖZEL DEĞİL

Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı kararında, inceleme sırasında yanmamış 144 belge ve yarı yanmış ya da yırtılmış 385 belgenin tespit edildiği, belgelerin hiçbirinde 'Gizli' kaşesi bulunmadığı, buna karşın evrakın 'özel belge' niteliğinde de olmadığı vurgulanarak, Akaydın hakkında, makamında bulunan ve devir teslim nedeniyle imha edilmesi gereken evrakı, 'yasa ve usule uygun olarak imha ettirmediği' gerekçesiyle soruşturma izni verildiği belirtildi. Başkanlık eski özel kalem müdürü Oya Uysal ve başkanlık makamında koruma olarak görevlendirilen Turan Yazar hakkında da soruşturma izni verilen kararda, belediye eski hukuk müşaviri İlker Gedik ve belediye şoförü Ahmet Sonuvar hakkında ise soruşturma izni verilmesine gerek olmadığı ifade edildi.

MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ
Kararda, Akaydın'ın milletvekili seçimlerinde Antalya Milletvekili seçildiği de hatırlatılarak, "Danıştay 1. Dairesi'nin E:2011/616 K:2011/1611 sayılı kararında yer aldığı üzere yapılan ön incelemenin anayasanın 83. maddesinde yer alan soruşturma ve kovuşturmalardan olmadığı, soruşturma izni verilmesi halinde Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılacak işlemlerde, TBMM tarafından yasama dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle Adalet Bakanlığı'na başvurulması yasal bir zorunluluktur" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca yaktığı ateşe düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN