Gurbetçi arttı, harcama azaldı

Giriş Tarihi: 7.8.2015
Yılın ilk yarısında Türkiye'yi ziyaret eden gurbetçilerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarken, gurbetçilerin ülke içinde yaptığı harcama yüzde 22,75 azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yapılan derlemeye göre, yılın ilk yarısında Türkiye'yi 16 milyon 95 bin 926 yabancı ziyaret etti. Bu rakamın 2 milyon 144 bin 136'sını yurtdışında ikamet eden gurbetçiler oluşturdu.

GECELEME SAYISI AZALDI

Yılın ilk yarısında 12 milyar 602 milyon 567 bin dolar olarak belirlenen turizm gelirinin 2 milyar 50 milyon 179 bin doları gurbetçilerden geldi. Gurbetçilerin geçen yılın ikinci çeyreğinde 15,5 olan kişi başı ortalama geceleme sayısı, bu yılın aynı döneminde 13,1 geceye, Türkiye'de yaptıkları kişi başı harcama ise bin 325 dolardan 921 dolara indi.

TATİLCİNİN BÜTÇESİ SINIRLI

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, kişi başı turist harcamalarında meydana gelen düşüşün, Rus turistlerin sınırlı bütçelerle tatile çıkmasından kaynaklandığını söyledi. Rus pazarında önemli bir daralma kaydedildiğini, Türkiye'ye gelen turistin de alışverişten vazgeçtiğini ifade eden Kızıldağ, bu durumun önümüzdeki yıl için de bir risk olduğuna işaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gurbetçi arttı, harcama azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN