Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir müzeci oluyor

Giriş Tarihi: 10.8.2015
Büyükşehir müzeci oluyor
Turizmin başkenti Antalya'da geç kalınan bir adım atıldı. 11 milyonun üzerinde turisti ağırlayan Antalya'da yerel yönetimler nezdinde turizmle ilgili bir birimin olmamasından doğan boşluğu Büyükşehir Belediyesi dolduruyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Turizm ve Müzeler Daire Başkanlığı için izin çıktı. Müzecilik kadrosu tahsis edilmediği için eğitmen kadrosundan alım yapılarak 6 kişilik müzeci kadrosu oluşturulacak.

HEM TURİZM HEM MÜZE

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, son derece geç kalınan bir birimin kurulduğunun altını çizerek, "Turizme katkı koyacak, sorunlarının giderilmesi konusunda çalışma yapacak bir daire başkanlığı oluşturuyoruz. Turizme destek vermenin yanı sıra ciddi müzecilik faaliyetlerimiz de olacak" diye konuştu.

İKİ MÜZE GELİYOR
Menderes Türel, müze konusuna atılacak ilk adımların Kent Müzesi ve Türk-İslam Eserleri Müzesi olduğunu açıkladı. Büyükşehir Belediyesi'nin yeni hizmet binasına 1 yıl içinde taşınacağını hatırlatan Türel, "Mevcut belediye hizmet binası ise Kent Müzesi olacak. Yerli ve yabancı turistler için bir cazibe merkezi olacak" dedi.

STADYUM DA DAHİL OLDU

Atatürk Stadyumu'nun da bu projeye dahil edildiğini anlatan Türel, "Kapalı tribün yıkılacak. Midye kabuğu gibi karakteristik bir yapısı olduğu için açık tribün kalacak. Kapalı Spor Salonu da ya yıkılıp yeniden yapılacak, ya da güçlendirilecek. Bölgede yeni bina kesinlikle söz konusu değil. Stadyum, Açık Hava Kent Müzesi haline gelecek. Müzeciliği destekleyen kafeterya ve hediyelik eşya üniteleri olacak. Başka bir ticari yapı olmayacak" dedi.

TÜRK İSLAM ESERLERİ

Türel, 10 bin kişi kapalı alan kapasiteli Antalya Ulu Cami projesi kapsamında Türk-İslam Eserleri Müzesi kurulacağını da anlattı. Antalya Bulvarı ile Dumlupınar Bulvarı'nın kesiştiği alanda kurulacak olan caminin önemli bir parçasının müze olacağını vurgulayan Türel, "Antalya'nın kültür başkenti olması şanına yakışan bir müze kazandıracağız. Müzede, geleneksel mimari ile modern mimari harmanlanacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir müzeci oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN