CHP'de HDP çatlağı

Giriş Tarihi: 10.8.2015
CHP'de HDP çatlağı

CHP'de İl Gençlik Kolları eski Başkanı Can Deniz, HDP'ye oy veren parti üyelerinin ihraç edilmesini savunurken buna ilk karşı çıkış milletvekili adayı Figen Çalıkuşu'ndan geldi

Antalya'da İl Danışma Kurulu'nu toplayan CHP'de eski İl Gençlik Kolları Başkanı Can Deniz, HDP'ye oy veren parti üyelerinin ihraç edilmesini savunurken buna karşı çıkış milletvekili adayı Figen Çalıkuşu'ndan geldi. Açıklamayı talihsiz olarak değerlendiren Çalıkuşu, "Hayır, arkadaşlar hangi partiye oy vermiş olursa olsun CHP'ye getirelim. Nasıl getireceğiz, bunun yolunu bulalım. Kimseyi bu partiden gönderemeyiz. Hiç kimseyi de bu partide bir başka partinin sempatizanı haline getiremeyiz. Eğer getiriyorsak bunun kabahati bizde. Bunu sorgulamamız lazım" dedi.

TANSİYON YÜKSELDİ

Toplantının basına kapalı bölümünde salonu hareketlendiren isim, eski parti yöneticisi, milletvekili aday adayı Mehmet Özbey oldu. Özbey'in hedefinde 30 Mart yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediyesi'nde seçim kaybeden Mustafa Akaydın ve Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal vardı. Özbey, Uysal'a, 'kibir' ve 'burnu büyüklük' gibi sıfatlar kullanınca devreye giren İl Başkanı Semih Esen toplantının partililer arasında birbiri hakkında ağzına geldiği şekilde sıfatlar yükleyebileceği bir yer olmadığını söyledi. CHP'de bir dönem İl Kadın Kolları Başkanlığı da yapan ve yerel seçimlerde Muratpaşa Belediye Başkanlığı'na aday gösterilip çekilmek zorunda bırakılan Sultan Yeğen kürsüye çıktığında ise herkes sustu. "Siz hiç susarak konuştunuz mu?" sözleriyle başladığı konuşmasında Yeğen, yerel seçim sürecinde yaşadıklarını ilk defa anlattı. CHP Genel Merkezi'nden gelen bir telefonla kendisinin Muratpaşa Belediye Başkan adayı olduğunu öğrendiğini belirten Yeğen, adaylığıyla birlikte 'Antalya karıştı', 'örgüt karıştı' gibi söylemlerin havada uçuştuğunu söyledi.

ÇEKİL BASKISI YAPILDI
Adaylığı açıklandıktan birkaç gün sonra Büyükşehir Belediyesi'ne davet edildiğini belirten Yeğen, başkanlık makamında küçük bir odaya alındığını ve Mustafa Akaydın'ın yanına geldiğini söyledi. Yeğen, Akaydın'ın kendisine, "Genel bir kanaat oluştu. Oylarımız düşüyor. Sen gelmeden Genel Başkanımızla konuştuk. Bir karara vardık. Senden de basının önüne çıkıp 'Ben bu görevi iade ediyorum demeni istiyoruz' dediğini anlattı. Kendisinin buna "Basının önüne çıkıp iade edersem bir daha Antalya'da hiçbir kadının yüzüne bakamam" diye cevap verdiğini anlatan Yeğen, o küçük odadan çıkıp başkanlık makamına geçtiği anda Kepez Belediye Başkan adayı Erdal Öner'in gözüne iliştiğini belirterek, "Genel kanaati kimler oluşturuyormuş gördüm" ifadesini kullandı.

RAĞBET GÖSTERİLMEDİ

Toplantıya, Milletvekili Devrim Kök katılmazken, milletvekilleri Deniz Baykal, Niyazi Nefi Kara, Çetin Osman Budak ve Mustafa Akaydın ile Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç ve Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da salondaki yerlerini aldı. Eski milletvekilleri Yıldıray Sapan, Gürkut Acar, Feridun Baloğlu, Nail Kamacı ve Tuncay Ercenk gibi isimlerle birlikte 7 Haziran seçimlerinde aday olan Figen Çalıkuşu, Deniz Filiz, Sultan Yeğen, Rafet Zeybek, Nusret Bayar, Sevindik Gizli ve Cavit Arı da toplantıda göze çarpan isimler oldu. Çetin Osman Budak'ın, Deniz Baykal ile Mustafa Akaydın'ın arasına oturarak perde yapması dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de HDP çatlağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN