Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruslara çağrı 'Eylül'de gel'

Eylül'de yapılacak bir atılımla Rusya pazarındaki düşüşün toparlanacağına inanan turizmciler, Eylül ve Ekim ayları için yakıt desteği talep ediyor

Giriş Tarihi: 11.8.2015
Ruslara çağrı 'Eylül'de gel'
Rusya'da derinleşen ekonomik kriz ve rublenin dolar karşısında değer kaybetmesi Antalya turizmine büyük darbe vurdu. Rus turist sayısı Ocak-Temmuz döneminde yüzde 24 düştü. Rusya pazarındaki kayıp 500 bini buldu. Buna karşın turistlerin milletlerine dağılımında Rusya en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında birinci sırada yer aldı. Rus turist sayısı 7 aylık dönemde 1 milyon 644 bine ulaştı.

KRİTİK TARİH EYLÜL

Rusya pazarında faaliyet gösteren tur operatörleri ise kritik dönemin Eylül-Ekim olduğuna dikkat çekiyor. Turizmcilere göre Eylül ve Ekim aylarında yakalanacak bir artış, Rusya pazarındaki kaybı yüzde 20'nin altına düşürebilir.

KRİZ EYLÜL'DE BAŞLAMIŞTI

Pegas ve Odeon'la birlikte Rusya pazarında faaliyet gösteren en büyük üç tur operatöründen biri olan Anex Tour'un Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar da bu döneme dikkat çekti. Koçkar, "Geçen yıl Eylül ve Ekim aylarında ciddi düşüş yaşandı. Bu yıl, Eylül ve Ekim aylarında Haziran rakamlarına ulaşılırsa Rus turist sayısındaki düşüş toparlanır" dedi. İyi bir Eylül ve Ekim ayıyla birlikte Rusya pazarındaki düşüşün yüzde 20'nin altına gerileyebileceğini ifade eden Koçkar, "Rusya pazarında böyle bir toparlanma yaşanmasıyla, Antalya'da turist sayısındaki toplam düşüş de yüzde 5'e kadar gerileyebilir" dedi. Ocak-Temmuz döneminde Antalya'ya gelen toplam turist sayısında yüzde 7 düşüş yaşandı.

DESTEK KATKI SAĞLAR

Koçkar, Eylül ve Ekim ayında artış yakalamak için verilecek desteklerin de önemli olduğunu ifade etti. Nisan ve Mayıs ayları için 6 bin dolarlık yakıt desteği verilmesinin sektöre büyük katkı sağladığını hatırlatan Koçkar, "Eylül itibariyle yeniden uçaklara yakıt desteği verilmesi konusunun gündeme geleceğini duyuyoruz. Şu ortamda bunun çok artı katkısı olur. Eylül aylarında geçen yılın üzerinde bir artışla, Rusya pazarındaki düşüş toparlanır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruslara çağrı 'Eylül'de gel'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN