Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fethiye umut dolu

Fethiye'de 2015 yılının 7 ayında gelen turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 azaldı. Babadağ düşüşün önüne geçip sektöre umut kaynağı oldu

Giriş Tarihi: 15.8.2015
Fethiye umut dolu
Fethiye'de 2015 yılının 7 ayında gelen turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 azaldı. Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, 2015 yılının 7 ayında Fethiye'ye gelen turist sayısının 650 bin kişi olduğu söyledi. Geçen yıl aynı dönemde ilçede konaklayan turist sayısının 680 bin olduğunu belirten Kaymakam Çalık, geçen yıla göre yüzde 5'lik düşüş olduğu belirtti.

İYİMSER RAKAMLAR
Turizmde sezonun ilk aylarında yaşanan sıkıntılar Fethiye'deki turizm istatistiklerine de olumsuz yansıdı. 2015 yılının 7 ayında Fethiye'de günü birlikte tekne turlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20'lik kayıp yaşanırken turizm amaçlı sportif faaliyetlere katılan turist sayısında ise azda olsa düşüş meydana geldi. Günübirlik tekne turlarına geçen yılın 7 ayında 120 bin turist katılırken, bu yıl rakam 100 bin kişiye geriledi. Turizm amaçlı sportif faaliyetlerden ise geçen yıl aynı dönemde 109 bin 836 turist katılırken, bu yıl rakam 108 bin 460 bin turist olarak gerçekleşti.

BABADAĞ KURTARDI

Fethiye'de turizmi canlandıran ise Babadağ oldu. Açılan bin 200 pistiyle kış turizmini de canlandıran Babadağ'dan yapılan uçuş sayısı geçen yıla göre yüzde 37,5 artarak 41 bin 336'dan, 56 bin 960'a yükseldi

HAVA ŞARTLARI ETKEN

Kaymakam Çalık, günübirlik tekne turları ile turizm amaçlı sportif faaliyetlerdeki düşünün havaların kapalı ve yağmurlu olmasından kaynaklandığını belirterek, Fethiye'ye gelen turistlerin mutlu ve huzurlu ayrılması için çalıştıklarını söyledi. Haksız rekabet koşullarıyla ücretlerin düşürülmesinin turizmciye kazanç sağlamayacağının altını çizen Çalık, turizmcilerin birlikte hareket ederek Fethiye'nin turizmden elde ettiği gelirin artırılmasında rol almasını istedi.

BAYRAM UMUDU ARTIRDI
Önümüzde Kurban Bayramı ve Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali olduğuna işaret eden Çalık, bunlarında turizmdeki rakamı arttıracağına inandığını belirtti. Çalık, "Ekim ayının sonuna kadar doluluğun devam etmesini umut ediyoruz. Fethiye turizm amaçlı sportif faaliyetlerle çok ciddi ivmeye sahip. Gelen birçok turist turizmdeki çeşitlilikten dolayı geliyor. Babadağ'da yeni açılan pistlerle de uçuş faaliyetlerinin geçen yıl gibi devam edeceğini görüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fethiye umut dolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN